Poslední komentáře

  No comments.

Crepes Suzette aneb palačinky na francouzský způsob

Myslím, že moučník, nebo chcete-li zákusek, jsme tu ještě neměli a je čas to napravit. Nejsem sice žádný sladkomil a sladká jídla nejsou mezi mnou vyhledávanými, ale tento moučník mne opravdu nadchnul. Po těch mnoha klasických palačinkových variacích s marmeládou, banány či tvarohem mne tato, tak trochu exotická, verze s pomeranči, karamelem a koňakem opravdu dostala. A nejen mne. Na palačinky se vrhli všichni členové domácnosti, dožadujíce se opakování tohoto gastronomického skvostu.

K odhodlání tento moučník zkusit mne přivedla svou reportáží televizní stanice PaprikaTV, když jako součást francouzky laděného menu odvysílala recept na tyto francouzské palačinky. Vše vypadalo, a můžu vás ujistit, že to tak i je, velice jednoduše, a tak jsem se hned druhý den do toho pustil. Jediné, co mne odrazovalo, bylo právě pečení palačinek, které není mou oblíbenou prací, vzhledem k tomu, že to prostě trvá. Ale občas se to přežít dá a pro ty, kterým tato činnost nevadí, či si v ní dokonce libují, tu žádný další „zádrhel“ v přípravě není. Ale výsledek stojí rozhodně za to.

Takže co budeme potřebovat (pro cca. 4 porce)
• 1/2 litru (500 ml) mléka
• asi 250g hladké mouky
• 2 vejce
• trochu soli a jedlé sody (nebo cik minerálky)
To na palačinky, a dále ještě

• 2-4 zralé pomeranče (podle velikosti) tj. asi 350 ml. vymačkané šťávy
• máslo (hlavně ne margarín, prostě pravé čerstvé máslo)
• 100-150 gramů cukru (krupice nebi i moučka, ideální je třtinový hnědý cukr)
• 5 cl (malá půlečka) koňaku (v nejhorším Napoleon nebo Rum – ale ne tuzemák, ten má silné specifické aroma)
• trochu pomerančového likéru (nemusí vůbec být pokud nemáte)

A jdeme na to …
Těsto na palačinky, pokud víte jak na to, udělejte klidně podle svého. Jen nezapomeňte přidat špetku soli a špetku jedlé sody. Jedlou sodu můžete nahradit trochou sycené přírodní vody či minerálky. Pokud nevíte jak těsto připravit tak: v míse smíchejte vejce se špetkou soli, sodou a mlékem, rozšlehejte metličkami. Poté přidejte větší část mouky a opět důkladně rozšlehejte, umíchejte. Pak přidávejte pomaleji zbylou mouku a stále míchejte metličkami. Těsto nesmí být ani vodnaté, ale ani příliš husté, to by se vám pak špatně dělaly tenké palačinky. Těsto by mělo volně ze lžíce sklouznout (vytéci), ale musí na povrchu zanechat jednolitý tenký povlak. Ale dost poučování, těsto na palačinky určitě zvládáte.
Teď palačinky na pánvi upečeme. Drobným rozdílem je, že použijete máslo místo oleje. Takže před každým nalitím těsta na pánvičku tam přidáme maličký kousek másla. Ideální je nějaká nepřilnavá pánev, tak nemusíme dávat másla hodně, ale opravdu jen malý kousíček. Palačinky upečeme klasicky, tedy pěkně do růžova až lehce hněda a odložíme je.

Pánev nyní zbavíme zbytků palačinek a třeba trochu otřeme papírovou utěrkou, nemá smysl ji umývat, a připravíme si druhou část moučníku čili jak já říkám, šťavku. Ze 2-3 pomerančů vymačkáme šťávu. Z toho evt. čtvrtého si nakrájíme drobné kousky pomeranče, bez semínek a slupky samozřejmě. Můžeme to ale i úplně vynechat a vystačíme si tak jenom s vylisovanou šťávou. Na pánev dáme kousek másla, tentokrát trochu více, asi tak 80-100g a necháme pomalu rozpustit. Potom přidáme cukr a za neustálého míchání a „prohrabávání“ při mírné teplotě necháme cukr rozpustit na karamel. Chvíli to trvá (+-5 minut), ale nenechte se vyprovokovat a nezvyšujte zbytečně teplotu pánve, jinak se to začne rychle připalovat. Ve finále se cukr rozpustí a vznikne hnědá kašovitá hmota podobná rozpuštěným karamelovým bonbónům. Neochutnávejte z vařechy, stačí, že jsem si hubu spálil já. A teď trocha alchymie. Do pánve ke karamelu přilijte všechnu šťávu z pomerančů. Nelekejte se průvodních jevů prskání a překotného bublání, nakolik to vypadá divoce, za chvíli se vše ustálí. V pánvi se vytvoří karamelová sraženina, jak u nás říkáme, zgrcne se to, ale za chvíli se všechno rozpustí. Jen pěkně na mírném ohni vařte a míchejte. Jakmile se vše rozpustí a na pánvi vznikne řídká hmota, uberte plyn a nechte pár minut pomalu probublávat eventuálně trochu vyvařit, je-li hmota příliš řídká. Kdo chce, může teď přidat ony kousky z toho posledního pomeranče a taky trochu pomerančového likéru, ale jak říkám, ani jedno tam nemusí být. Po pár minutách, tedy na konec, přidejte nezbytný koňak, který dodá pokrmu nezaměnitelnou chuť, a nechte pánev na minimálním ohni na plotně.

Velké finále
Každou palačinku složíme na čtvrtiny tedy „na šáteček“, přehneme na půl a pak ještě jednou na půl (trochu to je vidět i na obrázku) a pak vložíme do pávne. Tak se nám tam vlezou přesně 4 palačinky najednou. Chvilku je necháme prohřát z jedné strany (můžete lehce přidat plyn, ale opatrně) a pak je otočíme na druhou stranu. Zase chvíli prohřejeme a pak je již opatrně nakládáme na talíře, palačinky budou obaleny karamelizovanou omáčkou. Dáváme dvě palačinky jako jednu porci, jde-li o moučník. Máme-li na pánvi dost šťávy, můžeme je na závěr i trochu pokapat, ale většinou to není nutné. V žádném případě už necukrujte! Věřím, že oceníte nezaměnitelnou sladkou chuť s kyselým dozvukem. Bon Appétit.

Zbylou směs můžete také později přihřát a tak připravit zbývající palačinky třeba i k večeři. Jen zahřívejte velice zvolna a třeba přikápněte trochu vody, likéru atd., aby se vám to nepřipálilo. O své eventuální zážitky se klidně podělte v komentáři.

10 komentáře(ů) Crepes Suzette aneb palačinky na francouzský způsob

 • Jana

  Čéče, tohle vypadá fáákt moc dobře. A protože holátko na palačinkách dost ulítává, rozhodně to zkusím udělat a uvidíme, co to té mlsné osůbce provede s chuťovými buňkami. Klídek, není malá, koňak vazmóžno použít.

 • Vojtěch

  Recept už jsem zkusil. Jsou skvělé, opravdu. Jen je trochu problém s chládnutím a tudíž s tuhnutím toho karamelu. Trochu se to pak špatně jí. 🙂 Ale jinak dobrý recept. 😉

 • Flapi

  Úžasný, právě to dlabu 🙂 Mňam mňam mňam.
  Je to fenomenální

 • maja

  :-)) fakt super , ale ten karamel se povedl až na po3 -tí , vždy se nám připálil

 • No jo, cukr se musí zahřívat pomalu a neustále míchat. I mi se to už stalo, ale už mám nějakou tu praxi, tak to naposledy dopadlo dobře 😉

 • Marta

  Palačinky byly neskutečně dobré, nejlepší,vynikající. Recept je popsaný skvěle, nad ničím se nemusí dlouho přemýšlet. Jen člověk musí umět číst. Velké díky.

 • maji

  vidím, že už hodně dlouho žádný komentář, ale mě to prostě nedá. Palačinky byly opravdu skvělé. Přesně jak recept slibuje: nezaměnitelná sladká chuť.Díky za fantastický recept.

 • Patrino

  To vypadá super! Palačinky doma milujeme, takže vyzkoušíme. Ještě čerpáme taky z http://www.najdurecept.cz/cz/recepty-palacinky.php, kde mají odkazy na další palačinky – a vybíráme podle toho, jestli zrovna máme chuť na sladké, na slané…

 • ikaros

  Vyborny popis, ale vubec to nevypada jednoduse. Zkusim a doufam, ze bude vynikajici. Na http://www.kiraso.cz/Grand_Marnier/ vsak psali, ze u crepes suzette s pomerancovim likerem netreba setrit.

 • Amee

  v základního receptu na palačinkové těsto chybí rozpuštěné máslo, docela dost důležitá ingredience