Poslední komentáře

    No comments.

CeRegEditor – výborný editor registru pro Windows Mobile

Každý, alespoň trochu pokročilý uživatel zařízení s OS Windows Mobile, se s úpravami a zásahy do systémového registru již jistě setkal. Kdo ještě ne, brzo se k tomu dostane, jelikož některé úpravy a triky se bez zásahu do něj prostě neobejdou. Uživatel WM zařízení má k dispozici několik nástrojů či programů, které k tomuto ůčelu lze využít. Některé jsou spustitelné jen pod Windows Mobile, jiné fungují jako desktop programy a přistupují k WM registru např. přes ActiveSync. Některé jsou dobré, ale zato placené, jiné zdarma, ale nic moc. Dnes vám představím jeden nový, dost namakaný a hlavně, je zadarmo.

Jedná se o desktopový editor a prohlížeč registru, tedy software, který běží na vašem stolním PC s operačním systémem Windows, a který k registru vašeho mobilního zařízení přistupuje prostřednictvím služeb ActiveSync. V praxi to znamená, že na vašem PC resp. na monitoru vidíte a editujete položky registru vašeho mobilního zařízení, což je vždy příjemnější než čučet na mnohdy malý displej telefonu. Prostřednictvím vašeho počítače, myši a klávesnice tak můžete pohodlně editovat či prohlížet položky WM registru. A nejen to. Program toho umí o mnoho více, než jen prohlížet či upravovat položky tj. hodnoty či klíče systémového registru. Ale k tomu později.

Téměř ve všech předchozích článcích, kde popisuji nějaké úpravy registru, vám navrhuji použít výborný, a také desktopový, editor Registry Workshop. Ten je sice skvělý a umí pracovat i s registry vašeho PC, ale bohužel není zadara, stojí kolem 30 dolarů. Před nedávnem jsem ale narazil na jiný prográmek, polské provenience, který jej může dokonale nahradit, alespoň co se týče registru Windows Mobile zařízení, a je úplně zadarmo. Jmenuje se, jak už víte, CeRegEditor. Nyní vám už nic nebrání mít perfektní editor registru a nevydat ani kačku nebo dolar.

Hlavní okno
Co tedy všechno umí? Samozřejmě prohlížet a upravovat či vytvářet hodnoty a klíče v registru.
• Umí ale i exportovat a také importovat položky či celé větve registru ve formátu *.reg, což je standardní formát známý ze stolních PC.
• Dále vám umožní vytvořit tzv. obraz (image) celého registru pro pozdější použití nebo můžete pomocí něj porovnávat změny v registru tj. porovnávat aktuální stav s dříve uloženým obrazem registru. Můžete také porovnávat dva obrazy (image) mezi sebou. Rozdíly pak lze jednoduše uložit jako seznam do souboru.
Práce s obrazy
• Můžete si také ukládat větve registru mezi oblíbené položky (favorites) pro rychlejší přístup k často používaným položkám atd.
• Disponuje velmi rychlým hledáním hodnot či klíčů v registru, podle rozličných kritérií či selektivně, což třeba pro mne byl jeden z důvodů, proč jsem jej začal využívat. Funguje bezvadně.
• K WM zařízení se program připojí buď ručně, nebo je možno využít i automatické připojování. Měl by umět také odblokovat resp. odemknout registr – hlásí-li vám při pokusu o jeho editaci zařízení „Přístup odepřen“ (Access denied), což jsem ale nezkoušel.

Program si můžete stáhnout a něco si o něm přečíst na stránkách autora nebo si jej stáhněte přímo tímto odkazem na instalační soubor ceregedit_setup.exe. Po uložení spusťte soubor ceregedit_setup.exe a program se bezproblémově nainstaluje. Po instalaci najdete zástupce na něj v nabídce Start a nebo přímo na Ploše. Svoje WM zařízení připojte kabelem (vyžaduje ActiveSync), jak jste zvyklí při běžné synchronizaci s počítačem, spusťte program CeRegEditor a v menu Connection vyberte Connect (nebo později využijte automatické připojování tj. menu Tools -> Auto connect) a za malou chvíli již můžete pracovat přímo s registrem vašeho WM zařízení. Podporované jsou jak systémy pro PocketPC tak i Smartphone – tedy vše od verze WM2003 až po nejnovější WM6.

Nepoužívám tento program zatím moc dlouho, ale dosud jsem nezaznamenal ani jeden problém, takže mohu potvrdit, že se program chová stabilně. Také GUI, tedy samotné prostředí programu působí příjemně a je radost s ním pracovat. Jediným drobným nedostatkem (alespoň z mého pohledu na využívaní této aplikace) je existence pouze polské a anglické verze programu. To se ale možná v budoucnu změní a navíc, práce s ním je velice intuitivní a tak, i s malou zkušeností s jazykem anglickým, byste neměli mít s prací v programu žádné problémy. Velkým plusem je rychlost odezev a hledání, možnost porovnávaní obrazů registrů a pro mnohé i fakt, že jde freeware. Program je zcela zdarma jak pro soukromé i komerční využití. Co víc si může čecháček přát.

4 komentáře(ů) CeRegEditor – výborný editor registru pro Windows Mobile

Napsat komentář

Můžete použít tyto HTML tagy

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>