Alc. 2007% – Budík pro Windows Mobile s přidanou hodnotou

Budík pro vaše zařízení zdarma – recenze freeware
Vstávání nepatří mezi mé oblíbené činnosti a ne každý si může dovolit se probudit, až se tělu zachce. A tak jsou budíky, ty rachotící mašiny, našim každodenním prokletím. Alc.2007% je budík pro vaše Windows Mobile zařízení a tak jej můžete vlastně mít po ruce kdykoliv, na vašich cestách, ale i místo té rachotící obludy na vašem nočním stolku. Jistě, jednoduchou aplikaci budíku na svém WM zařízení od výrobce máte, ale nebudeme si nic namlouvat, je to spíše jen “z nouze ctnost”. Jeden lepší tady pro vás mám …

Od budíku asi čekáme to hlavní, že bude budit. Jen o to jde, takže “jakýpak štráchy”. Alc2007 je ale něco víc než jen obyčejný budík a přináší vám další možnosti a využití. I když na vás promluví anglicky, nenechte se zmýlit. Jde o původní aplikaci slovenského autora jež si říká W.I.N.C.O. vyvíjenou pod křídly společnosti PhoneSoft. Odlehčená verze s označením LITE, o které je dnes řeč, je distribuována zdarma, tedy jako freeware. Verze PRO, s řadou dalších propracovaných funkcí, bude také brzo k dispozici – i když již zřejmě půjde o placenou variantu. Nic vám ale nebrání používat verzi Lite, bude-li vám funkčností vyhovovat i nadále.

S instalací aplikace nebyly pražádné problémy a klidně ji můžete umístit na paměťovou kartu. Samotná aplikace není nijak objemná, ale přiložené soubory WAV (jsem potěšen jejich rockovým zaměřením), které můžete použít jako zvuk buzení, jsou přeci jenom větší, a tak doporučuji spíše instalaci na kartu. Výhodou aplikace je i skutečnost, že jsou podporována i zařízení s WM 2003 a vyšší (pro Smartphone) a WM 2002 a vyšší (pro PocketPC) a vyžadován je jen .NET CompactFramework 1.1, který je u novějších zařízení již přítomen v ROM. Pokud vás zajímá spíše verze pro PocketPC, mrkněte se na obrázky taky zde.

alc alc alc alc

Nemá smysl o všech vlastnostech se detailně rozepisovat, na stránkách společnosti PhoneSoft se prakticky vše podstatné dozvíte. Proto se spíše zaměřím na své postřehy a připomínky. Ale jen pro shrnutí:

• Funkce budíku – způsob kdy se má aktivovat budík, jednorázový či každodenní

• Plugin – definuje akci, která se vykoná v čase buzení (AlcAlarm – standardní plugin který přehraje zvukový (pouze .wav) soubor o dané hlasitosti a umožňuje aktivovat vibrace po čas zvonění, SayClock – plugin, který hlasově upozorní na aktuální čas a PowerOff – plugin který zabezpečí vypnutí zařízení)

• Další nastavení – je možno nastavit ohlašování aktuálního času v určitých intervalech, pro tlačítko “snooze” je možné nastavit vlastní interval v minutách

• Editace stylů – styl umožňuje zobrazit vlastní obrázek na pozadí aplikace, zobrazit analogové a digitální hodiny, měsíční nebo týdenní kalendář, aktuální datum, jméno aktuálního dne, počet uplynutých a zůstávajících dní v roku, pořadové číslo dne v roku, atd. Dále umožňuje nadefinovat barvy a stíny jednotlivých textů, popisek a prvků v aplikáci. Předdefinované jsou zatím 4 styly, mezi kterými je možno se přímo přepínat kurzorem (analogové hodiny, LCD čas, kalendář a univerzální). Každý styl je uložený v XML souboru a je možné ho upravovat, a to i přímo z aplikace.

alc alc alc alc

Aplikaci si můžete zdarma stáhnout přímo ze stránek autora ZDE. Instalace pro Smartfouny a PPC je společná. Na výběr máte klasickou CAB instalaci pro vaše zařízení a nebo MSI, jež se instaluje přímo a jednoduše z vašeho PC.

Jak jsem již naznačil, aplikace je v anglickém jazyce. Proto její lokalizaci do nám bližší slovenštiny či přímo češtiny by jistě mnozí uvítali. Možná o tom autor také uvažuje, ale jako zásadní vidím spíše problém v lokalizaci “kecacího” modulu. Ano jak jste si jistě všimli, aplikace k vám umí promlouvat “lidským” hlasem, stačí například jen stisknout klávesu 5 v hlavní obrazovce aplikace, a rázem vám pán oznámí kolik je hodin – ale anglicky. Určitě by stálo za to, se o lokalizaci alespoň pokusit. Každopádně je ale možnost hlasového výstupu vítaným počinem a tak trochu doufám, že dojde k posunu i v této oblasti. I proto jsem s autorem tohoto kousku v kontaktu a kdo ví …
alc alc

A ještě jednu věc bych vyzvedl. Osobně se mi líbí, že zvuk budíku není přehráván okamžitě na plnou (nastavenou) hlasitost ale s postupně vzrůstající hlasitostí. Hodně jiných “budíků” tuto vlastnost nemá – i proto je možná u nás tolik infarktů … Ale vážně, Alc. 2007% Lite je rozhodně zajímavý počin. Po malé “výměně názorů” mezi mnou a autorem zapracoval WINCO na několika drobných nedostatcích, a tak vám nyní mohu tento produkt jen a jen doporučit. Ostatně, i když se říká “darovanému koni na zuby nehleď” není v případě tohoto freeware důvod pochybovat. Co je zdarma nemusí být vždy jen “shit”.

6 komentářů Alc. 2007% – Budík pro Windows Mobile s přidanou hodnotou

 • mrtvocich

  Pekny clanek 🙂 Díy z tip, ale PDA(nebo MDA) nemám… :F

 • Michal

  Na mým telefonu tato aplikace pěkně “blbne”, mám MIO A701 s os Wm5 a většinou funguje normálně, ale jednou se mně třeba stalo, že místo aktivace v nastavený čas mě vyskočilo errorové okno, takže se nespustil a já jsem zaspal… potom se mi párkrát stalo, že se spustil sám od sebe někdy odpoledne, když jsem ho měl nastavený na ráno!!!

 • Zkus si stáhnout novější verzi. Třeba přímo od zdroje tj. zde http://www.itv.sk/winco/ALC2007test.aspx

 • Frodo

  Zatim nejhorsi zkusenost ze vsech free softu, co jsem zkusil. Po instalaci cas od casu vyskoci okno s reklamou a spusti se alarm “pripomenuti”. Treba ve tri rano. Nejde to zakazat. Po dvou dnech laborovani jsem proto tenhle paskvil odinstaloval a resetoval. Dnes pred pulnoci okno vyskocilo znovu a alarm opet piskal na cele kolo. Tak jsem prohledal kartu i registry a nasel dve DLLka a par klicu v registrech. Smaznul jsem to a doufam, ze tim je konec. Ale musim si zapamatovat vyrobce, abych uz od nich nikdy nezkusil ani “Hello world”. BTW, skoro prekonali Microsoft!

 • Ondracius

  Muzu se zeptat jak tohle svinstvo odinstaluju? Nejde mi to odebrat!! Peknej hnus 🙂

Napsat komentář

Můžete použít tyto HTML tagy

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>