To, že zálohování a zvláště pak obnovení systému Windows Mobile do zcela původního stavu, například po „havárii“, není žádná procházka růžovým sadem, jste se mohli přesvědčit v první části příběhu. Svůj telefon jsem opouštěl ve stavu, kdy nebylo možno s ním, po nepříliš provedené obnově ze zálohy aplikací SpriteBackup, pracovat, neboť se tvářil opět jako aplikačně zamknutý. Tu noc jsem usínal trochu neklidně, ale utěšujíce se, že zítra bude vše vyřešeno. Bylo příliš pozdě a hluboká noc na to, abych ještě dnes zasedl k počítači a definitivně to vyřešil …
Ještě, než budu pokračovat v našem hororovém příběhu, chci uvést na pravou míru několik záležitostí. Tož prvně, nešlo o to dostat na „čistý“ systém všechny původní data a programy. To bych jistě udělal jejich novým nainstalováním, jak je snad běžné i u počítače s WindowsXP. Nastavení aplikací a systému bych poté provedl buď klasickou cestou, tedy jejich opětovným ručním nastavením a nebo (v některých případech) importem (části) registrů či konfiguračních souborů dané aplikace. A také soubory, jež nemají žádnou přímou vazbu na operační systém, tedy hlavně uživatelská data bych normálně zkopíroval. Za druhé, nebudu rozpitvávat zálohování a obnovu dat jako jsou kontakty nebo údaje z kalendáře atd. Je to trochu jiná kapitola a každý si provádí zálohy těchto dat svým způsobem. Data kalendáře či kontakty pomocí Outlooku, nebo lze také použít Jeyo Mobile Companion a podobně. Já předpokládal, že záloha vytvořená pomocí SpriteBackup bude komplexní a tudíž, že zařízení bude obnoveno „do puntíku“. Ach jak jsem se mýlil. Ale zpět k našemu příběhu …
Telefon je vlastně v pořádku, všechny soubory jsou na místě, programy a data kde mají být – nic očividně nechybí. I kontakty jsou původní a data v kalendáři taky, jen nejdou spustit necertifikované aplikace. Takže snad stačí jen standardní cestou telefon aplikačně odemknout a vše by mělo být v pořádku.
S těmito slovy na rtech jsem se druhý den ráno probudil. Nelenil jsem, vypil ranní kávu a zažehnul počítač s tím, že během pár chvil, jen co najedu na web s popisem odemčení, jej odemknu a vše bude zase v pořádku. Jenže nebylo. Už zběžný pohled na hodnoty v registrech na adrese „HKLM/Security/Policies/Policies“ mě vyvedl z míry. Tam kde měla být hodnota 1 a já ji změnit na 2 už dvojka byla. Stejně jako u druhé hodnoty kde požadovaných 40 již bylo nastaveno. Jen třetí hodnota se lišila. Ale místo 128 nebo změněných 144 tam bylo 16! No nic, řekl jsem si a upravil hodnoty podle popisu a spustil aplikaci „SDA Application Unlock“ na svém počítači. Hláška „…successfuly unlocked“ mě zahřála na srdci a já provedl předepsaný restart mobilu.
Po náběhu mě vítá stejně ponurá atmosféra prázdné výchozí obrazovky a po stisku Menu opět hláška „Program nelze spustit“. Zkouším tedy, zda jsem něco nepřehlédl a opakuji postup ještě jednou, dvakrát baj i třikrát. Stále stejný výsledek – nic. Zaměstnávám tedy Google a hledám co se dá, na všech diskusních fórech celého světa. Zkouším, bohužel neúspěšně, i jiné aplikace na odemčení a lehce modifikované postupy – stále nic. Po dvou hodinách již bylo jasné, že budu muset vymyslet něco zásadního, jelikož dosavadní ad-hoc strategie prostě nikam nevede. Další kávou jsem si dodal odvahy, abych vyzkoušel, je-li můj úsudek správný. Ta myšlenka byla, že uvedu telefon do „čistého“ stavu, tedy provedu tzv. hard-reset (nebo chcete-li master reset) a poté se pokusím opět obnovit systém ze zálohy. Že prostě možná je zádrhel, a neschopnost SpriteBackupu, v „zaneřáděném“ systému a tedy spuštěním na systému čistém by mělo tento problém odstranit. Byla to úvaha analogická s problémy na PC, kde se zdánlivě velký problém někdy jednoduše vyřešil opětovnou instalací na čistý systém – a je ve finále jedno „co se tam mlátilo“, hlavně, že to jede. A nebylo to nelogické. Takže teď mě čeká můj první master-reset v mém životě, Bill se mnou…
Reset jako reset, jenže jak ho provést ? Věděl jsem, že reset zařízení lze provést někde v menu Nastavení, ale jelikož jsem standardní menu neměl k dispozici a netušil jak jinak se k Nastavení dostat (teď už vím že je to aplikace settings.exe nacházející se v adresáři Windows – jak prosté) bylo nutno přistoupit k „hardwerovému“ řešení. Návod jak provést reset pomocí trojhmatu jsem našel na Internetu. Vypadalo to jednoduše, ale i když jsem to párkrát zkoušel, nějak se mi nedařilo. K dispozici jsem měl několik lehce modifikovaných návodů a tak jsem zkoušel až se to nakonec povedlo. Postup je to jednoduchý a v podstatě jde jen o správné načasování a držení. Postup pro Qtek 8310 a určitě i jiné HTC klony: vypněte telefon, stiskněte a držte obě kontextové klávesy (soft keys), pak stiskněte tlačítko Power nebo prostě to, jímž běžně zapínáte telefon a přitom stále držte obě kontextové klávesy zmáčknuté, po chvíli se objeví černá obrazovka s bílým písmem a výzvou k potvrzení, pro potvrzení stiskněte požadovanou klávesu – většinou klávesu 0(nula). A pak už nemůžete dělat vůbec nic. Ještě ale, než se do resetu pustíte, zkontrolujte, zda je telefon řádně a pořádně nabitý. Skon baterie v době resetování systému by mohl znamenat i skon vašeho telefonu a cestu do servisu.
Systém nabíhá, nabíhá a najednou je zde, celý, funkční, v továrním nastavení – můj Qtek se znovu narodil. Nostalgicky jsem zamáčknul malou slzu v oku při vzpomínce, že takhle jsem jej naposled viděl po návratu z porodnice … promiňte, při prvním zapnutí po návratu prodejny. Krása. Provádím aplikační odemknutí systému a vše se nyní daří na první pokus. Pro jistotu ověřuji, zda odemčení proběhlo správně instalací TotalCommandera. A pak již spouštím opět obnovu systému ze zálohy SpriteBackup s nadějí, že na čistém systému se vše snad povede. Bohužel, marně. Vítá mne stejně ponurá atmosféra prázdné výchozí obrazovky a po stisku Menu… ale to už znáte. Prostě totální zrada, SpriteBackup prostě nefunguje jak by měl.
Vařím si další kafe a u jeho konzumace v klidu přemýšlím, jak z toho bahna ven. V hlavě jsem probral několik možných řešení a všechny jsem pak ještě jednou znovu důkladně v mozku proklepnul, abych našel a eliminoval možná rizika už dopředu. Po nějaké době jsem se k řešení konečně dopracoval a i když bylo vlastně jen teoretické a já v něj pevně doufal, tentokrát mne soudnost nezklamala a štěstí neopustilo a já se k (téměř) konečnému řešení opravdu nakonec dobral, a systém obnovil. No, když už jsem vám prozradil závěr, snad nevypnete a mrkneme se spolu na to, jakým zázrakem se to stalo.
Rada pátá: V takto vypjatých momentech pracujte s rozvahou, přemýšlejte a třeba i hledejte řešení na Internetu. Než něco provedete měli byste si být jisti, že cesta zpět je stále ještě volná …
Nakonec to bylo relativně jednoduché. Provedl jsem nový master-reset abych uvedl telefon opět do čistého stavu. Poté jsem vyexportoval (pro jistotu obě) větve Security z registrů Windows. Konkrétně tedy celou větev „HKEY_CURRENT_USER\Security“ a také „HKEY_LOCAL_MACHINE\Security“. Toto lze provést freeware prográmkem MobileRegistryEditor nebo lze použít výborný Registry Workshop, který už sice není free, ale zato jej můžete využít i jako kvalitní a propracovaný editor registrů pro PC. Poté jsem spustil obnovu systému ze zálohy SpriteBackup. Jak už víte, po jejím obnovení a restartu byl opět telefon aplikačně uzamčen, ale vše ostatní zdálo se býti na svém místě. A teď přichází okamžik, kdy využijeme předtím vyexportované Security registry. Provedl jsem tedy import těchto položek registrů. Bohužel, výše zmíněný freeware nástroj MobileRegistryEditor neumí import, ale jen export, a tak jsem použil právě ten druhý zmíněný, který to bez breptání udělal. Ještě jeden restart po importu a … vše krásně nabíhá a posléze jak zjišťuji i funguje. Po dlouhé době opět vidím svůj rodný homescreen…
S hřejivým pocitem spouštím jednotlivé aplikace, jako bych se nemohl nabažit toho pocitu, že vše funguje jak má. A taky to tak bylo, ale až do chvíle, kdy se mi jedna aplikace nechtěla ani za nic spustit. Po chvíli uvažování a bádaní jsem zjistil, že nějakým záhadným způsobem, mi z paměťové karty zmizely DLL soubory .NET CompactFrameworku 2.0. V registrech bylo vše správně nastaveno pro spouštění z paměťové karty, jen soubory fyzicky na kartě chyběly. Hóóódně divné, že ? Ještě upřesním, že mám .NET CF 2.0 nainstalován a upraven tak, aby nezabíral místo – tedy aby byl na paměťové kartě, tak jak jsem tento postup kdysi popisoval. Po nakopírování těchto DLL souborů na kartu z mého záložního adresáře na PC fungovalo už zase vše jak má. Jen mě to trochu zneklidnilo v tom, že se možná najdou i jiné věci, které nebudou až tak na 100% fungovat. A taky že, ano. Mé Wi-Fi nastavení bylo taky fuč, naštěstí to ale není problém a tak jsem jen přidal svůj AccessPoint a vše běželo bez problémů. Nezmizelo totiž samotné nastavení Wi-Fi parametrů a připojení, jako moje IP atd., ale pouze informace o mém AP a přístupovém klíči. No a na závěr, bylo ještě nutno „oživit“ síťová připojení, jelikož jsem se nemohl dostat na Internet – hláška o tom, že není správně nastaveno či vytvořeno síťové připojení. Schválně říkám „oživit“, jelikož úplně stačilo najet do menu Nastavení -> Připojení -> Menu -> Rozšířené a zde „prohodit“ existující připojení. Tedy na první pohled bylo u Připojení k Internetu nastaveno správně například „GPRS Internet“ (můj název pro GPRS přístupový bod), zvolil jsem ale jiný, např. „Automaticky“ a potvrdil, pak opět otevřel nastavení a vrátil nastavení zpět na „GPRS Internet“ a vše už pak jelo jak má. Obdobně jsem to proved i u „pracovního připojení“ (work connection) pro MMS i „WAP připojení“.
Taky jste si všimli opět té analogie s hororovým příběhem ? Tam na vás na konci většinou také ještě nějaká ta bestia vykoukne, abyste neodcházeli s pocitem klidu, že vše zlé je již nadobro zažehnáno…
Toto byly naštěstí jediné tři drobné nesrovnalosti, které jsem musel opravit po obnově zálohy SpriteBackup a importu Security registrů. Od té doby uplynulo více než týden, a zatím jsem nenarazil na žádný další problém a vše funguje zcela regulérně. Po této zkušenosti jsem si ale vytvořil nový systém zálohování. Je to kombinace zálohy pomocí SpriteBackup a manuální. Neříkám taky, že ani tento nový způsob mi nepřipraví v budoucnu horké chvilky při obnově systému, jsem teď ale po této zkušenosti a s mými novými zálohami ve větším klidu. Něco teď možná zálohuji duplicitně a něco také možná zbytečně, ale jistota je kulomet… Ještě připomínám, že zálohování kontaktů či kalendáře je jiná kapitola, jak již bylo zmíněno v úvodu. Nicméně při mé obnově byly i tyto data, tedy kalendář či kontakty zcela regulérně obnoveny.
Takže tady je shrnutí a přehled toto, co vlastně zálohuji.
1. Záloha pomocí SpriteBackup, soubor se zálohou zkopíruji i na PC, druhý zůstává na kartě. Důležitá nastavení aplikace SpriteBackup jsou zmíněna v první části článku
2. Kompletní obsah zařízení „\Device“ (kromě pam. karty) zkopíruji nekomprimovaně na PC, některé systémové soubory nejsou takto zkopírovány, ale mám alespoň ty „uživatelské“ – toto je kopie pro jistotu. Zálohu je třeba provést ke stejnému datu jako bod 1.
3. Export registrů, ten má několik částí viz seznam níže. Export je třeba provést ke stejnému datu jako bod 1.
• „HKEY_CURRENT_USER\Security“ a „HKEY_LOCAL_MACHINE\Security“
• pro jistotu i „HKEY_CURRENT_USER\Software“ a „HKEY_LOCAL_MACHINE\Software“
• pro ještě větší jistotu mám i export kompletních registrů
• „HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\.NETCompactFramework“ jako zálohu nastavení .NET CompactFrameworku 2.0
• „HKEY_LOCAL_MACHINE\Comm\TIACXWLN1“ jako zálohu nastavení Wi-Fi připojení
Při obnově poškozeného systému bych podle dosavadních zkušeností postupoval takto:
• master-reset aby vše probíhalo „načisto“
• obnova ze zálohy SpriteBackup
• import „HKEY_CURRENT_USER\Security“ a „HKEY_LOCAL_MACHINE\Security“ registrů
Po této fázi by mělo již vše fungovat normálně. Je ale třeba vše ověřit již zmíněné problematické aplikace či nastavení např. Wi-Fi či připojení k Internetu atd. Ostatní soubory (importované registry) bych použil jen v případě nouze nejvyšší. A to:
• import „HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\.NETCompactFramework“ a „HKEY_LOCAL_MACHINE\Comm\TIACXWLN1“ pokud jsou problémy s .NET CF2 respektive s Wi-Fi připojením
• import „HKEY_CURRENT_USER\Software“ a „HKEY_LOCAL_MACHINE\Software“ jen v krajní nouzi, vyskytlo-li by se něco závažného v jiných aplikacích, ostatně importem by se nemělo nic pokazit, jsou-li registry exportovány ke stejnému datu jako záloha SpriteBackup
• jako zcela poslední záchranu bych opravdu v krajní nouzi použil import kompletních registrů, je ale téměř jisté, že některé klíče či hodnoty nebudou moci býti přepsány, jelikož mohou být „uzamčeny“ operačním systémem.
Co říci na závěr. Myslím že teď je všem, kdož jste dočetli až sem, jasné, že s obnovou systému Windows Mobile to prostě není tak přímočaré a věřím, že se do této činnosti nebudete pouštět svévolně, ale jen v nouzi nejvyšší. V tom případě vám přeji hodně zdaru a pevné nervy a pamatujte, že štěstí přeje připraveným …
Rada šestá, poslední: Hlavní zálohy vytvářejte vždy a jen tehdy, jste-li si jisti že zálohujete bezchybný a zcela funkční systém a fungující aplikace. Obnovovat systém s chybou je jen ztráta času. Hodně zdaru !
Poslední komentáře
No comments.