Jak to vlastně vzniklo? No, před pár měsíci byl zvláštní pátek. Jako vždy jsme se sešli u piva s vidinou pánského klábosení
o práci, zábavě a nebo jen tak, v naší oblíbené hospůdce. Jenže tento pátek se tak nějak zvrhnul a místo poklidného klábosení „o ničem“ jsme se po chvilce dostali k řešení hádanek či rébusů. Ani vlastně nevím kdo či co bylo toho příčinou, ale pravdou je, že toho večera jsme tam všichni seděli jako paka, zamyšlení blázni, jeden čuměl do piva, druhý do blba a občas někdo řekl: „už to mám“ a v zápětí „ne tak prd, tak to nejde“. Tak nás to pohltilo, že jsme celé tři hodiny řešili všemožné „záhady“.
Jsme magoři, vím to, není třeba to psát do komentáře, ale bylo to celkem fajn. A jelikož jsem si na to vzpomněl zrovna teď, na služebce v Rajchu, a našel i texťák s popisem toho, co nám dalo větší námahu vyřešit (nebo aspoň někomu), můžete si teď i vy zkusit další a taky poslední z těchto „rébusů“ vyřešit. Věřím, že vám to půjde líp než nám během konzumace píva.
Správné řešení, tedy pokud jej zde nikdo v komentáři nezveřejní a tedy rébus nevyřeší, zde dodám za pár dní. Zároveň prosím ty, kteří řešení najdou během velmi krátké doby, aby si jej nechali pár desítek minut pro sebe, aby i ti ostatní z toho něco měli.
V zadání prosím nehledejte žádné fígle a nesnažte se o nelogické a téměř nemožné a krkolomné eventuality. Nejde o žádný ojeb či fintu nebo chyták atd. Řešení je prostě čistě logické, prosté vytáček či jiných nelogických předpokladů. Prostě použijte mozek.
Prázdná místnost, kam vedou jen jedny dveře, tma a uprostřed jedna žárovka místo lustru, zhasnutá. Stojíte venku před místností, za zavřenými dveřmi, a ve zdi jsou zde zabudované tři vypínače (můžete si je označit třeba písmeny ABC nebo čísly 123). S těmito vypínači/přepínači můžete libovolně manipulovat, tedy přepínat, ale jakmile jednou otevřete dveře a vejdete do místnosti, musíte přesně definovat, který z těch tří vypínačů žárovku zapíná.
Vaše řešení svěřte komentáři a ty z vás, kteří už řešení těchto záhad dopředu znají, prosím o zdženlivost.
Hodně zdaru.
zapnem prvu ziarovku – a musim cakat.. (viac neprezradim :)pekne si to vyrieste… ) – dufam ze na to spravne idem ..ak nie opravte ma
chcel som povedat prvy vypinac A
no…řešení je prosté, zmáčknu první vypínač…. a teď bleskurychle zmáčknu druhej vypínač a nadsvětelnou rychlostí votevřu dveře a vlítnu tám… pokud bylo rozsvíceno tak 1. pokud se mezitím rozsvítilo tak 2. a pokud nic tak 3. 😀
Ne vážně…pokud tam nejsou věci jako klíčová dirka nebo průvan pod dveřma tak to snad ani nemá řešení 🙂
Jinak jestli tu kolega premejsli o cekani na prepaleni vlakna tak predpokladam ze je reseni vic neprustrelne…
Jarko se zatím neozval, ale trochu tak nějak tuším, že je na správné cestě.
Všechny vás můžu ujistit, že zcela logické řešení existuje a až jej budete znát, budete si nejspíš rvát vlasy jak je to vlastně všechno jednoduché…
Jarko má pravdu, důležitý je chvíli počkat. Sepnu libovolnej spínač a chvíli počkám. Včera asi tak sekundu před usnutim mi to secvaklo. Asi to bylo tim jak jsem předtim vypínal lampičku.
Fajn, necháme ostatní se ještě chvíli trápit a nebo jim to prozradíme ?
nemá to náhodou čistě něco společného s teplotou žene ? 😀
Přihořívá …
Myslím, že nastal čas napsat zde řešení, takže kdo bude první a přesně zde popíše ten postup ? 🙂
Stlacim prvy vypinac, pockam chvilu (kym sa zohreje ziarovka),vypnem ho, stlacim druhy vypinac a vojdem do miestnosti. Ak je tma a ziarovka je tepla tak ju zapina prvy vypinac, ak je svetlo tak druhy a ak je tma a ziarovka je studena tak treti 🙂
Gratuluji, tak opravdu zní to správné řešení.
Já mám problém, jsem celkem malej a na tu žárovku jsem nedosáhl. Takže nemůžu zjistit jestli je teplá. 🙁
Smůla, takže pro tebe řešení neexistuje 🙂
Jo, možná by bylo lepší říct že na stole stojí lampa. Pro dítě je tahle hádanka totiž neřešitelná. Jedině že by v místnosti byla židle ale to už by byla nápověda. Takže jedině lampa na stole.
Hmmm… bohužel čtu pozdě- jen pro upřesnění- Jedná se v podstatě o Joule Lencův zákon, kdy žárovka, která zde plní funkci rezistoru (klade odpor el. proudu) spotřebovává energii el. proudu k produkci tepla Q = U . I . t. Wolframové vlákno je průchodem el. proudu zahřáto natolik, že vyzařuje viditelné spektrum záření.
Úloha nemá řešení, pokud zároveň není v zadání řečeno, jestli na začátku cvakání žárovka svítí nebo nesvítí. To řešení, které se předkládá, je funkční jenom v případě, že na začátku přicházíme do situace, kdy žárovka NESVÍTÍ.
Vždyť je to tam napsáno: „…tma a uprostřed jedna žárovka místo lustru, zhasnutá.“
A zhasnout B roznout C nechat nanhrat.