Zpráva WMO za uplynulý rok 2006 jen suše konstatuje, že nám odtálo 60.000 kilometrů čtverečních pobřežního ledu v Arktidě. Také konstatovala, že počátkem a koncem roku 2006 byly zaznamenány abnormálně mírné teploty, například na severu Norska bylo naměřeno v lednu a v dubnu o dvanáct stupňů více, než je zdejší sezónní průměr. Jinde panovala extrémní vedra, na Nový rok bylo v australském Sydney naměřeno téměř 45° Celsia.
Dalším znepokojivým jevem je také řada extrémních jevů, jako velká sucha v Africkém rohu, po nichž následovaly ničivé záplavy v tomtéž regionu či tam, kde to lze nejméně očekávat, jako na Sahaře a v Nigeru. Také letos klimatický jev El Niňo, jehož hlavním rysem je výskyt abnormálně teplé vody podél rovníku ve východní části Pacifiku, přispěje k vyšším teplotám.
A co my evropané ?
Bude-li pokračovat současné tempo spotřeby energie, průměrná teplota se ve světě zvýší do roku 2100 o pět stupňů Celsia. Jen v Evropě si přitom přírodní katastrofy, které způsobí globální oteplení, mohou kolem roku 2070 vyžádat až 40000 mrtvých ročně. Vyplývá to z materiálu, který zveřejnila Evropská komise. Oteplení by mělo rovněž zvednout hladinu moří o jeden metr a státy v okolí Středozemního moře bude decimovat sucho.
Doposud nejteplejším registrovaným rokem byl rok 1998, kdy klima ovlivňoval, mimo jiné, El Niňo. Tehdy průměrná teplota na planetě byla o více než půl stupně Celsia vyšší než je dlouhodobý průměr (14 stupňů Celsia). Nyní panuje více než 60 procentní šance, že průměrná teplota v roce 2007 buď tento rekord vyrovná nebo ještě spíš jej překoná, zdůraznil britský meteorologický úřad. „Tato nová informace představuje další varování, že klimatické změny probíhají po celém světě,“ uvedl úřad ve svém prohlášení.
El Niňo – ty sviňo
El Niňo je nepravidelně se opakující jev v Tichém oceánu – obvykle však vede ke zvýšení teplot i jinde ve světě. Předcházející se objevil v roce 2002. Jeho hlavním rysem je výskyt abnormálně teplé vody podél rovníku ve východní části Pacifiku. Jev ale ovlivňuje i atmosféru, změny tlaku či cirkulace vzduchu. Letošní El Niňo není tak silný jako v letech 1997 a 1998, ovšem jeho kombinace se stálým nárůstem teplot v souvislosti s globálním oteplováním může být dostatečná k překonání rekordu, prohlásil Phil Jones, ředitel odboru pro klimatická bádání při University of East Anglia. El Niňo (neboli Ježíšek) může někdy vést ke zmírnění počasí; například severovýchodní Spojené státy mohou letos kvůli němu zažít méně hurikánů. Zároveň však může způsobit, že se naopak zhorší živelné katastrofy jako tajfuny na Filipínách nebo sucha v jižní Africe a Austrálii. Právě Austrálie už teď trpí nejhoršími suchy za dlouhá desetiletí.
Zdroj: e-pocasi.cz , ekolist.cz
Takže sami vidíte, a jste-li venku i cítíte, že něco není v pořádku. Zatím je téměř jisté, že v lednu se zřejmě sněhové nadílky v nížinách nedočkáme. Jestli bude únor bílý a pole tak posílí, je ve hvězdách. Celkem komicky tak zní „fundované“ předpovědi na konec ledna či únor, které můžeme v televizích slyšet. Pravděpodobnost takové předpovědi je jen o málo větší, než že zítra bude konec světa. Prostě nás jen chtějí nasrat, že si nezalyžujeme. A to my jim nezbaštíme.
Pro náhled na meteogram předpovědi, a tedy i výpočet předpovědního modelu na nejbližších 14 dní, zvolte odkaz „Předpovědní meteogram“ pod hlavičkou „Nezapomeňte navštívit“. Sami si tak můžete udělat obrázek. Předpovědní model je pro Prahu, předpokládáné teploty ve 2 metrech nad zemí ukazuje horní graf.
Pěkný víkend přeje Hujer.
Poslední komentáře
No comments.