Poslední komentáře

    No comments.

E-TEN Glofiish X500 – první testy s finální ROM AKU 3.2

Komunikátor E-TEN (glofiish) X500 přijde na český trh v lednu. Už teď jsme ale mohli skoro celý měsíc testovat jeho předfinální verzi, a už z ní je jasné, že pokud to E-TEN nepřežene s cenou, bude tento komunikátor trnem v oku všem předraženým komunikátorům od HTC. Protože se nejedná ještě o finální verzi, mějte na paměti, že vlastnosti, které v této recenzi zkritizuju (a že se mi vlastnosti hodné kritice hledaly opravdu těžce), mohou být ve finální verzi opravené, třeba úpravou firmwaru …

Konstrukce, vzhled
I když na fotografiích X500 vypadá možná až moc obyčejně, v reálu je to úplně o něčem jiném. Komunikátor působí stylově a moderně. I když jeho konstrukci tvoří mnohdy slabé kousky plastu, po kompletaci drží konstrukce tak pevně, že to vypadá, jak kdyby byla jen z jednoho kusu plastu – žádná vůle, žádné vrzání. Tedy pokud nepočítám vrzání při mačkání tlačítek na displejem, které je způsobeno třením rohu tlačítka o LED diodu, ale to je slyšet jen když máte komunikátor přímo u ucha.

E-TEN X500 je krabička o velikosti 59×112×16 mm, vážící 144 gramů, z čehož 32 gramů zabírá baterie a 4 gramy stylus. Displej je klasický QVGA o rozměrech 44×58 mm, což odpovídá úhlopříčce 2,84″. Nad displejem se nacházejí dvě tlačítka, která jsou programovatelná a implicitně slouží pro přístup k GPS a druhé, jak už je u E-TENů zvykem, ke spuštění aplikace M-Desk, která umožňuje přístup k nejdůležitějším funkcím přístroje z jednoho místa. V rohu každého tlačítka je dvojitá RGB LED dioda. Popisovat kombinace, kdy a jak která dioda bliká, by bylo pomalu na samostatný článek. Například při komunikaci s GPS bliká levá dioda modro-růžově – každá barva na jiné polovině diody. Uprostřed těchto tlačítek je ještě malý reproduktor.

Pod displejem jsou klasická softwarová tlačítka, tlačítka pro příjem a ukončení hovoru a kurzorový kříž. U E-TENů bohužel bývá pravidlem, že kurzorový kříž je skoro zcela zapuštěný do konstrukce a tak se dost špatně mačká. Stejné je to i u X500, nicméně zde alespoň po několikadenním tréninku přijdete na to, jak ten kříž uchopit, aby šel víceméně dobře ovládat i s většími prsty.

Na pravém boku je vypínač, pod ním „skryté“ tlačítko pro Soft Reset a vespod ještě tlačítko pro ovládání foroaparátu (spouštění aplikace pro focení a spoušť). Na jeho protějším boku jsou tlačítka pro volení hlasitosti, která také fungují na ovládání digitálního zoomu u fotoaparátu, tlačítko pro hlasové ovládání/hlasové poznámky a stereo jack 2,5 pro připojení sluchátek. Zespodu je pak slot pro microSD karty a miniUSB konektor sloužící pro připojení k počítači a zároveň k nabíjení PDA.
Na zadní straně přístroje je čočka fotoaparátu, krytá jen tenkým sklíčkem. Vedle čočky je přisvětlovací dioda, zrcátko pro autoportréty a vedle nich ještě mřížka reproduktoru. Pod tím už je jen veliký kryt baterie, zakrývající více jak 2/3 celého PDA. Pod ním je jen o něco menší baterie, chráněná pojistkou proti nechtěnému vyjmutí. Baterie je opravdu veliká, na druhou stranu je uzounká – je široká jen 5 mm. Pod baterií se pak nachází už jen konektor pro SIM kartu.

Stylus je umístěn v pravé části přístroje. Vysouvá se směrem dolů. Testovali jsme předprodejní kus, který neroztahoval stylus při jeho vysouvání, v kusech, které půjdou na náš trh by ale tento nedostatek měl být vyřešen.

Pokračování recenze zde »

Napsat komentář

Můžete použít tyto HTML tagy

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>