Poslední komentáře

    No comments.

Studie: aprílové žerty jsou nejoblíbenější v důchodovém věku

Podle střediska empirických výzkumů, společnosti STEM, je každoroční aprílové žertování, a s tím spojené vtípky, nejoblíbenější ve věkové kategorii 70 až 99 let. Můžeme se jen domnívat proč tomu tak je, ale průzkum vedený touto společností to jednoznačně dokazuje, aniž by přitom zkoumal samotné důvody.

V rámci výzkumu spokojenosti se stavem resp. výši důchodů, který společnost nedávno provedla, byli osloveni i psychologové. Jejich úkolem bylo objasnit právě vysokou oblíbenost aprílových žertů u občanů této věkové kategorie. Jak ve své studii uvádí: překvapením bylo zjištění, že ne děti či mládež, ale právě důchodci ve věku nad 70 let, si aprílových žertů naplno užívají nejvíce a také jich mnoho aktivně, pro své vrstevníky vymýšlejí. Z celkového počtu 725 respondentů v tomto důchodovém věku si v těchto legráckách libuje celých 698 jedinců, což překvapilo i samotné badatele.

Nad rámec tohoto průzkumu se společnost STEM začala dodatečně zabývat i důvody, které důchodce k takovému chování vedou. I když zpráva není zcela oficiální, a výzkum zcela ukončen, lze hlavní důvody pro toto chování učinit už dnes. Ve své zprávě STEM totiž uvedl několik dosud zjištěných faktorů, které podle této společnosti k takovému chování důchodce motivují a jsou pro ně tak oblíbené.

• je jim v podstatě jedno o jaký druh žertu jde, je to pro ně vždy něco, co je alespoň na chvíli vytrhne z šedi běžného dne
• mezi nejoblíbenější žerty patří ty o snížení důchodů například typu „… bývalí učitelé teď budou muset část důchodu vracet, aby byl dostatek financí pro ty stávající…“
• stejně tak oblíbené jsou žerty o zvýšení důchodů (tzv. pozitivní infarktový element) či o přiznání třináctého důchodu
• vzhledem k jejich snížené pohybové schopnosti je jim zcela ukradené, že nebudou finance na infrastrukturu či jiné, protože byly využity pro zafinancování 30-ti korunového poplatku u lékaře. Na druhou stranu, žert o zvýšení poplatků u lékaře či za recept je v této komunitě považované za velice morbidní a jako „skvělý“ jej uvedlo pouze 6 respondentů
• hrozby úmrtí v důsledku selhání kardio-vaskulárního systému, který by mohl následovat po některém z aprílových žertíků, se obává pouhých 5% respondentů. Většinou tedy uvádějí, že je pořád lepší zemřít smíchy a nebo alespoň v naději, že dobrá zpráva je opravdu pravdou.
• negativní žerty, jako například již zmíněné snížení důchodů, jsou často prostředkem ještě morbidnějích žertů o tom, že „pokud někoho z této smyšlené zprávy trefí šlak, zbyde více peněz pro nás ostatní důchodce…“
• velké oblibě se těší také žerty z oblasti tzv. černého humoru (nejen žerty, ale i anekdoty – viz třeba vtip na konci článku)
• u některých jedinců jsou aprílové žerty tak populární, že neváhají a vymýšlejí žertíky i když už dávno není prvního dubna (někteří zapomněli, jiní si to nepřipouštějí). Nezřídka k tomu tedy dochází i například u narozeninového přání či jiné společenské události například formou žertovného vánočního dárku (viz ilustrační foto)

Dnes je 1. dubna, takže výzkum bude po roce opět pokračovat. Navštivte i vy své babičky a dědečky v ústavech a nezapomeňte si pro ně přichystat nějaké to překvapení, které tak milují …

Darecek

Slibená anekdota (morbidní, ale úspěšná v cílové skupině):
Odchází babička z pohřbu svého manžela a ještě jednou se ohlédne a vidí, jak z komína krematoria vychází dým. Povzdechne si a říká: vidíš Františku, konečně tě někdo vykouřil až do konce …

Napsat komentář

Můžete použít tyto HTML tagy

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>