Poslední komentáře

    No comments.

Meteoservis WM – počasí pro Čechy a Slováky

I když je již nějakou dobu k dispozici online verze Meteoservisu, rozhodl jsem se všechny své dlouholeté zkušenosti ve sledování počasí a programování zůročit a vytvořit plnohodnotnou aplikaci pro přenosná zařízení. I proto vznikla freeware aplikace „Meteoservis WM“ určená výhradně vám, Čechům a Slovákům. Nyní můžete mít detailní předpověď i aktuální informace stále u sebe.


Sledováním počasí a předpověďmi se zabývám už od útlého věku a již několikrát jsem zde na Magazínu prezentoval svůj (ne vždy zrovna kladný) názor na užitečnost Windows Mobile aplikací pro předpověď počasí a také se zabýval běžně dostupnými zdroji informací o počasí a zejména jejich nekompetentností. Zhruba před rokem vznikl Meteoservis, společně s úspornou verzí a optimalizací na minimální datovou náročnost při přístupu na tyto stránky z vašeho mobilního telefonu či PDA zařízení. A nyní konečně přichází i plnohodnotná aplikace pro Windows Mobile přístroje, vaše PDA či smartfouny, nazvaná prostě a jednoduše „Meteoservis WM“.

Aplikací, jež poskytují informace o počasí, pro zařízení s operačním systémem Windows Mobile, existuje velké množství. Ty se prezentují líbivými ikonkami na hlavní obrazovce, ale tím výčet užitných hodnot většiny takových aplikací končí. Kvalita předpovědních dat, věrohodnost a přesnost prezentované předpovědi počasí je většinou mizerná. A nejenom, že většina takovýchto aplikací čerpá svá data z podivuhodných zdrojů, ale navíc jde o aplikace zahraniční provenience. A nejde teď ani tak o jazyk, jakým s vámi komunikují, ale hlavně o poplatnost našim podmínkám. Zobrazované informace jsou tak většinou povrchní a omezují se na strohou informaci o tom jak zhruba bude přes den a v jakém rozmezí budou denní teploty, takže zobrazí například ikonu „polojasno“ a k tomu údaj o teplotě například 10 – 14°C. To ale nic neříká o tom, jak se počasí bude měnit během dne, což je například při přechodu front často velice důležité. Taky se většinou nic nedozvíte o aktuálním průběhu počasí, hlavně o srážkách, které se, třeba už brzo, na vás chystají. Pro plánování výletů či výjezdů je to prostě zcela nedostatečné.

Meteoservis Meteoservis

Meteoservis WM využívá veřejně přístupný, ale kvalitní a léty ověřený zdroj numerických výpočtů (matematický model). Jde tedy o kvalitní a relativně velice spolehlivou předpověď počasí a další informace – nezapomínejte ale, že jde stále jen o předpověď. To vše se zaměřením právě na naše území tedy hlavně Českou republiku a Slovensko. K dispozici je zcela zdarma, tedy jako freeware.

• Kvalitní numerický model, v praxi ověřený a relativně velice přesný.
• Minimální až zanedbatelná datová náročnost v řádech jednotek kB a tedy i velice levný provoz i v případě připojení přes GPRS/EDGE.
• Detailní zobrazení předpovědi. Předpověď počasí a teplot je k dispozici v 3-hodinových intervalech.
• Více detailů. Zobrazuje se množství srážek v daném tří-hodinovém intervalu a také atmosférický tlak a jeho tendence.
• Windchill index. Pro nejbližší období je zobrazena i tzv. pociťovaná teplota
• Dodatečné informace o počasí jako možnost vzniku mlhy či nízké oblačnosti resp. inverze, upozornění na vítr atd.
• Informace o aktuálních srážkách tj. zobrazení radarových dat. Podle rozložení a pohybu srážkové oblačnosti lze tak odhadnout čas a intenzitu přicházejících srážek či bouřek.
• Velké možnosti nastavení. Ruční i automatická aktualizace dat, detailní nastavení parametrů aktualizace. Správa míst.
• Možnost nastavení kompenzace teploty pro danou lokalitu.
• Integrované systémové úpravy např. pro automatické odpojování GPRS atd.
• Today plug-in pro PPC. Pro PocketPC zařízení je k dispozici i jednoduchý plugin pro přidání na obrazovku Dnes.
• Podpora a „export“ pro jiné aplikace (externí využití dat).
• K dispozici je verze pro PocketPC i pro Smartphone zařízení
• Aplikace je šířena jako freeware.

Meteoservis Meteoservis

Současně s uvolněním první verze této aplikace vznikly i nové stránky věnované speciálně tomuto software. Zde najdete kompletní a ucelené informace o této aplikaci včetně toho, jak Meteoservis WM používat, nastavit a také spoustu dalších důležitých informací a rad. A samozřejmě si program můžete prostřednictvím těchto stránek také stáhnout a zcela zdarma používat.

-> Oficiální stránky programu Meteoservis WM

Nové diskuzní fórum k aplikaci Meteoservis WM najdete zde.

Závěrem bych ještě rád zmínil další diskuzní fórum, což je Diskuze o počasí. Nejde (a ani nechci aby šlo) o nějakou „konkurenci“ zavedeným meteo-diskuzím na webu. Je to jen alternativa, plně otevřená všem, kteří z jakýchkoliv důvodů jiné meteo-diskuze opustili a nebo by se rádi zapojili i jinde atd. Mottem této diskuze je:
Diskutujte volně o počasí, předpovědích, mimořádných situacích či extrémech atd. Je-li počasí vašim koníčkem, stejně jako mým, zde je váš druhý domov a každý je zde vítán. Vytvořte si vlastní, novou, komunitu meteo-nadšenců…

Komentáře nejsou povoleny.