Meteoservis WM 1.30 – Radarové snímky Slovenska, lepší Today …

Už více než 2000 uživatelů využívá Meteoservis WM jako aplikaci pro sledování a předpověď počasí na svém PDA či Smartphone. A aby se řady těch spokojených uživatelů rozrůstaly a třeba se k nim přidali i ti slovenští, kterým až dosud hodně chyběl právě srážkový radar, je zde nová verze této stále populárnější freeware aplikace pro Windows Mobile zařízení. A k možnosti zobrazování radarových snímků Slovenska přidává i několik dalších vylepšení…


Možná si ještě vzpomínáte, ale na sklonku minulého roku jsem vyhrožoval, že na jaře bude k dispozici zcela nová a přepracovaná verze Meteoservisu WM s označením 2.0, jež bude podporovat všechna rozlišení, plnou skinovatelnost a další fičurky. Jenže ouha, jako vždy se do cesty připlete něco, co plány zhatí. A původní vize tak vzala za své. Bohužel, práce na nové verzi se zpožďují a původní termín (jaro 2009) je nyní nereálný. I proto byla platnost právě uvolněné verze 1.30 prodloužena až do 30.9.2009. A z toho taky plyne, že reálný termín uvedení verze 2.0 je někdy na konci léta. Věřím ale, že se toto oddálení (a vaše čekání) vyplatí a vy budete zcela novou verzí okouzleni… Ale abych alespoň trochu uchlácholil ty největší prosby a implementoval ty nejčastěji zmiňované funkce, rozhodl jsem se (alespoň jako malou záplatu) před další prací na oné fungl nové verzi 2.0, uvolnit ještě jednu hlavní verzi. A tak tu máme verzi 1.30 – možná tedy poslední z první generace.

Hlavní změny a novinky
Ne všechny zde (i níže uváděné) prezentované novinky či změny se týkají Smartphone, jelikož některé funkce na Smartphone (WM Standard) zařízeních nejsou k dispozici. Ke sjednocení všech funkcí s PocketPC dojde až v připravované verzi 2.0. Takže pojďme teď k oněm hlavním novinkám.

• Zcela nový, přepracovaný, způsob vykreslování obrázků (transparentních ikon počasí atd.) u PocketPC verze, který je podstatně rychlejší a má také menší paměťové nároky. Pohyby mezi panely či stránkami jsou nyní plynulejší. Tato změna byla nutná zejména jako výchozí bod pro připravovanou, zcela novou, verzi 2.0, která přinese podstatně větší možnosti v zobrazování a přizpůsobení si vzhledu aplikace. Zejména půjde o podporu skinovatelnosti aplikace vč. Today pluginu, korektní zobrazování na všech rozlišeních a dále bude možno jednoduše rozšiřovat aplikaci o nové panely s dalšími informacemi nebo obrázky či grafy.

• Další významnější změna se týká modulu obrazovky Dnes tj. Today pluginu pro PocketPC. Mnozí z vás si přáli mít možnost alespoň nějak zobrazení v Today ovlivnit, například místo současného zobrazování předpovědi po třech hodinách (jež je standardem v aplikaci samotné) mít možnost zobrazit předpověď na delší časové období. Připravovaná verze 2.0 bude samozřejmě mít přehršel možností co a jak v Today zobrazovat, ale jelikož se termín oddálil, tak jsem alespoň některé vaše hlavní prosby vyslyšel už teď. Takže nyní si můžete zvolit, zda se bude v Today zobrazovat předpověď po 3 hodinách (tj. na následujících 12 hodin), nebo po 6 hodinách (tj. na následujících 24 hodin) a nebo po 12 hodinách (tj. na následujících 48 hodin).
Vím, stále se najdou jiné varianty a přání, ale mnoho z nich není v současném stavu aplikace možno jednoduše realizovat a tak na kompletní volnost si musíte počkat do nové verze 2.0. Nastavení provedete pomocí dialogu “Možnosti zobrazování” tj. zkrze menu Možnosti -> Zobrazování. Po změně nastavení Today pluginu počítejte s tím, že změna se na hlavní (Today) obrazovce projeví do 30 sekund po uložení nového nastavení.

Meteoservis Meteoservis

• Poslední větší změnou, resp. novou možností, je zobrazování radarových dat pro Slovensko. To samozřejmě byla jedná z chybějících věcí vytýkaná slovenskými uživateli. Bohužel to hlavně bylo tím, že slovenské radarové snímky prostě v rozumné podobě nikde nejsou. Na často citovaných stránkách SHMU sice radarové snímky najdete, ale vše je neskutečně zabalené do php a guid sraček, takže jednoduché stažení (jako např u CHMI) prostě není možné – no jen si zkuste zobrazit URL toho radarového snímku – to je maras co? A co víc, neexistují tyto obrázky optimalizované pro mobilní zařízení (což opět CHMI má) a tak si sami můžete všimnout – jeden snímek slovenského radaru má kolem 200 kB (!!!) – což jak uznáte je pro běžné mobilní stahování poněkud přespříliš.
Aby tedy Meteoservis WM mohl tyto snímky optimálně stahovat a zobrazovat na vašem PDA bylo nutno nejprve napsat PHP skript jako mezičlánek, který data ze SHMU stahuje a vytváří optimalizovaný radarový snímek ve formátu GIF. To vše samozřejmě probíhá na mém web-serveru a aplikace Meteoservis WM už stahuje tento optimalizovaný snímek, který má pouhých 6-8 kB. Je to sice o něco víc než snímky z CHMI, ale i tak je to jen pár zanedbatelných kilobajtů. Takže radar pro Slovensko konečně žije …
Nastavení provedete pomocí dialogu “Možnosti zobrazování” tj. zkrze menu Možnosti -> Zobrazování. U Smartphone verze je nutno v menu vybrat “Použít slovenský radar”. Změna nastavení se projeví při příští (ať už ruční či automatické) aktualizaci radarových dat.

Meteoservis Meteoservis

Ale to ještě není vše. Je zde i několik dalších drobných změn.
• Vylepšeno zobrazování u některých typů rozlišení. Např. u WQVGA (240×400) se spodní lišta zobrazovala nesprávně.
• Změna pojmenování některých položek v menu pro snadnější pochopení funkcí. Například “Možnosti” místo “Nastavení”, nebo “Správa míst…” místo “Místa…”
• Drobné úpravy některých dialogů pro lepší pochopení.
• Další drobné interní úpravy a vylepšení (např. správa paměti atd.)
• Platnost verze do 30.9.2009

Jak je to s novými lokacemi?
Už mnohokrát diskutované téma, kdy vaše město (nebo to nejbližší dle ICAO kódu) není v seznamu lokací Meteoservisu WM. Hlavní předpovědní data, která Meteoservis získává a připravuje k prezentaci, jsou vypočítávána a dostupná jen pro vybrané lokace (místa) definovaná tzv. ICAO kódem. Nelze tedy získat data pro libovolné místo, ale je třeba použít takové místo definované ICAO kódem, které je buď nejblíže vašemu bydlišti a nebo je předpověď pro takové místo přesnější.
Rozšíření počtu míst je momentálně stále v jednání. První oťukávačky už proběhly a testovací vzorek dat vypadá fajně. Nicméně je to stále jen v jednání a já doufám, že se podaří seznam míst už brzo rozšířit. Jestli to bude na jaře a nebo až s příchodem nové verze 2.0 na sklonku léta se mě neptejte, opravdu to nevím a ani to na mně tak moc nezáleží. Budu se ale snažit aby to bylo co nejdříve, slibuji …

Nové diskuzní fórum a poděkování
Sám jsem tomu rád, že vám mohu oznámit, že k dispozici je zcela nové diskuzní fórum, které nahrazuje dosavadní ne příliš komfortní a přehledný způsob diskuze v komentářích na konci stránky. Uživatelé Windows Mobile aplikací DontForget i MeteoservisWM mohou nyní konečně své dotazy strukturovat a mají k dispozici plnohodnotný diskuzní systém.
Nové diskuzní fórum k aplikaci Meteoservis WM najdete zde.
Rád bych také ještě jednou poděkoval všem uživatelům aplikace Meteoservis WM, kteří přispěli finanční částkou od 100 do 300 Kč na provoz této služby potažmo škole pro nevidomé.

Závěrem bych ještě rád zmínil další diskuzní fórum, což je Diskuze o počasí. Nejde (a ani nechci aby šlo) o nějakou “konkurenci” zavedeným meteo-diskuzím na webu. Je to jen alternativa, plně otevřená všem, kteří z jakýchkoliv důvodů jiné meteo-diskuze opustili a nebo by se rádi zapojili i jinde atd. Mottem této diskuze je:
Diskutujte volně o počasí, předpovědích, mimořádných situacích či extrémech atd. Je-li počasí vašim koníčkem, stejně jako mým, zde je váš druhý domov a každý je zde vítán. Vytvořte si vlastní, novou, komunitu meteo-nadšenců…

Nejnovější verzi Meteoservis WM 1.30 můžete stahovat ze stránek produktu.

Komentáře nejsou povoleny.