Poslední komentáře

    No comments.

Meteoservis 2.0 pro Android – počasí nové generace

Meteoservis je tu s vámi už od roku 2008, kdy vznikla první verze pro platformu Windows Mobile. Za tu dobu si získala aplikace mnoho příznivců a v současné době ji aktivně využívá více než 80000 uživatelů napříč platformami. Nyní, po dlouhém čekání, přichází na svět zcela nová verze pro platformu Google Android.


Aplikaci Meteoservis vyvíjí tým profesionálních vývojářů s dlouholetou zkušeností s meteorologií. Meteoservis pracuje přímo s výstupy numerických modelů, sám je interpretuje a pak předkládá jako „vlastní“ předpověď. Základem je detailní předpověď počasí ve tříhodinových intervalech. Meteoservis je zaměřen specificky na území České a Slovenské republiky a je k dispozici pro platformu Windows Phone nebo Google Android. Pro systém Android je nyní k dispozici zcela nová a kompletně přepracovaná verze. Veškeré informace o aplikaci Meteoservis a odpovědi na časté otázky najdete na oficiálních stránkách aplikace.

Meteoservis
Nová generace této aplikace přichází hned s několika novinkami. Když teď odhlédnu od nových funkcí či možností samotné aplikace, je tou největší změnou rozdělení do několika edicí. Aplikace je nově k dispozici v několika edicích, které se liší svými možnostmi a množstvím zobrazovaných údajů. Bezplatná edice Meteoservis Lite je určena pro nenáročné uživatele, kterým nevadí méně informací či omezení některých funkcí. Naopak, pro náročnější uživatele je určena edice Meteoservis Pro, která obsahuje komplexní informace o aktuálním počasí a další detailní informace a již brzy také nástroje pro analýzu předpovědi počasí. Uprostřed stojí tzv. standardní edice, určená pro běžné uživatele, která obsahuje všechny nejdůležitější informace o počasí. Přečtěte si detailní popis jednotlivých edicí a porovnejte jejich funkce. Jednotlivé edice se také liší cenou, edice Meteoservis Lite je k dispozici zcela zdarma.

Upozornění: aktuálně je k dispozici pouze edice Lite! Další dvě edice, tedy Standard a Pro, budou k dispozici později.

Jak bylo řečeno, aplikace je nyní k dispozici nejen pro platformu Windows Phone, ale i Google Android. Samozřejmostí je zohlednění zvyklostí a standardů prezentace a ovládání pro jednotlivé operační systémy. Některé funkce se ale mohou u jednotlivých platforem poněkud lišit a nebo nemusí být (byť dočasně) k dispozici. Těch je ale minimum a prioritou je sloučení funcionality pro obě tyto platformy.

Meteoservis pro OS Android doznal ve verzi 2.0 celkem významých změn uživatelského prostředí. V aplikaci samozřejmě najdete novinek více a také se rozšířil okruh zobrazovaných informací. K dispozici je například mapa bleskové aktivity v Evropě. A již brzy bude v nejvyšší edici k dispozici i nástroj pro analýzu předpovědi počasí, který na své dokončení ještě čeká. Samozřejmě se počítá s vývojem a rozšiřováním aplikace.

Meteoservis Meteoservis

Meteoservis Meteoservis

Meteoservis Meteoservis

Meteoservis Meteoservis

Meteoservis
Celkem významné změny doznalo zadávání místa pro předpověď počasí. V předchozích verzích bylo místo pro předpověď zadáváno jako ICAO kód letiště. Toto nemá v současnosti opodstatnění a současná verze s ICAO kódy již nepracuje. V seznamu lokací tj. míst jsou nyní uvedena všechna větší sídla v ČR a SR. Pro ČR jsou to místa s více než 6 tisíci obyvateli, pro Slovensko s více jak 4 tisíci obyvateli. Tento seznam je pevný a pro vaši aktuální pozici je vždy z tohoto seznamu vybráno nejbližší město ze seznamu – nebo to můžete udělat ručně. A k tomuto městu pak aplikace sama vybere nejvhodnější referenční bod pro předpověď počasí. Název tohoto místa bude možno v další verzi aplikace libovolně nastavit(změnit) a zobrazit tak vámi zvolený název.

Na rozdíl od většiny podobných aplikací, Meteoservis nečerpá údaje o předpovědi z jiných „meteo-serverů“ nebo webů, ale analyzuje a interpretuje přímo výstupy numerického modelu. Výpočet modelu je prováděn pro různá místa v ČR a SR. Zatím, vzhledem k dostupnosti dat, není sice symetricky pokrytá celá tato oblast, ale míst je celkem dost a jejich počet a pozice se můžou měnit. Těmto místům (definovaná GPS souřadnicemi) se říká referenční body. Pro ně je výpočet numerického modelu proveden resp. interpolován. Ideálním stavem, a současně i cílem v blízké budoucnosti je, zcela symetrické a detailní pokrytí území ČR/SR a později i celé Evropy v maximálním rozlišení. Prakticky všechny současné numerické modely pracují s určitým rozlišením což je nejčastěji 0,5 stupně (zeměpisné šířky i délky) což zhruba znamená čtverce o rozměrech 35 x 62 km. Větší rozlišení není ani pro běžnou potřebu nutné. Aplikace Meteoservis vždy sama vybere nejvhodnější (nejbližší) referenční bod pro vámi vybrané místo – o toto přiřazení se tedy starat nemusíte.

Meteoservis využívá veřejně přístupný, ale kvalitní a léty ověřený numerický model jako zdroj předpovědních dat se zaměřením hlavně na území České republiky a Slovenska. Jde o kvalitní a relativně velice spolehlivou předpověď počasí. A hlavně, nezapomínejte, že jde stále jen o předpověď počasí a aplikace nemůže ovlivnit chování přírody. Prezentovaná předpověď počasí je výstupem numerických modelů, takže se ne vždy stoprocentně shoduje s realitou. Ostatně, tak to u prognózy chodí.

Přeji Vám hodně radosti a užitku z používání aplikace.
Aplikaci Meteoservis Lite pro Android nainstalujete přímo z obchodu Google Play
a nebo prostřednictvím odkazů na této stránce.

Užitečné odkazy:

Oficiální stránky aplikace Meteoservis
Diskuzní fórum k aplikaci
Fanklub aplikace na Facebooku

Komentáře nejsou povoleny.