Rubriky:  

GastroHardwareKnowHowMeteoPolemikaRecenzeRelaxSoftwareTechNetWebInfo

Meteoservis

Počasí speciálně pro Čechy a Slováky

Pozor! Vývoj aplikace pro Windows Mobile byl ukončen. V brzké budoucnosti bude ukončena také distribuce dat pro tuto verzi.
Pokud budete tuto verzi používat, činíte tak bez nároků na další podporu a s vědomím, že distribuce dat může být kdykoliv ukončena.

Aktuální informace o aplikaci Meteoservis najdete zde.

/—html


\—

Pro zařízení s operačním systémem  Windows Mobile nebo  Android existuje hodně aplikací, jež poskytují informace o počasí. Většinou se ale prezentují hlavně líbivými ikonkami na hlavní obrazovce a tím výčet “užitných hodnot” většiny takových aplikací končí. Kvalita předpovědních dat, věrohodnost a přesnost a úplnost prezentované předpovědi počasí je většinou mizerná. A nejenom, že většina takovýchto aplikací čerpá svá data z podivuhodných zdrojů, ale navíc jde o aplikace zahraniční provenience. A nejde teď ani tak o jazyk, jakým s vámi komunikují, ale hlavně o poplatnost našim podmínkám v České nebo Slovenské republice. Zobrazované informace jsou tak většinou povrchní a omezují se na strohou informaci o tom jak zhruba bude přes den a v jakém rozmezí budou denní teploty, takže zobrazí například ikonu “polojasno” a k tomu údaj o teplotě např. 10 - 14°C. To ale nic neříká o tom, jak se počasí bude měnit během dne, což je často, třeba pro plánování venkovních aktivit, velice důležité. Taky se většinou nic nedozvíte o aktuálním průběhu počasí, hlavně o srážkách, které se, třeba už brzo, na vás chystají. Pro plánování výletů či výjezdů je to prostě zcela nedostatečné. Právě proto vznikl Meteoservis určený výhradně vám, Čechům a Slovákům. Nyní můžete mít detailní předpověď i důležité aktuální informace o oblačnosti či srážkách stále u sebe, ve vašem chytrém telefonu.

Meteoservis Mobile - služba úplně pro všechny
Nemáte-li telefon s OS Windows Mobile nebo Android je zde pro vás služba Meteoservis Mobile, což je úsporná verze Meteoservisu Online s optimalizací na minimální datovou náročnost určená pro jakýkoliv mobilní telefon. Načtení všech potřebných informací je rychlé a také levné. Například načtení hlavní strany s prakticky všemi informacemi znamená datovou náročnost cca. 60 kB, což představuje zhruba částku 3 Kč. Samozřejmě, pokud budete mít kdekoliv přistup k Internetu zdarma, např. nějaký WiFi hotspot v restauraci atd, nebude vás to stát ani korunu. Za samotnou službu Meteoservis Mobile nic neplatíte a je vám k dispozici zcela zdarma.

Hlavní rysy a možnosti aplikace MeteoservisMeteoservis
Meteoservis využívá veřejně přístupný, ale kvalitní a léty ověřený zdroj předpovědních dat (zejména numerický model GEFS). Jde tedy o kvalitní a relativně velice spolehlivou předpověď počasí a další informace - nezapomínejte ale, že jde stále jen o předpověď. To vše a se zaměřením hlavně na území České republiky a Slovenska je vám k dispozici zcela zdarma - aplikace Meteoservis je freeware.

• Kvalitní numerický model, v praxi ověřený a relativně velice přesný (buďte ale shovívaví a umědomte si prosím, že je to pořád jen předpověď počasí tedy prognóza, nikoliv kříšťálová koule).
• Minimální až zanedbatelná datová náročnost v řádech jednotek kB a tedy i velice levný provoz i v případě připojení přes GPRS/EDGE.
• Detailní zobrazení předpovědi. Předpověď počasí a teplot je k dispozici v 3-hodinových intervalech, takže máte vždy dokonalý přehled o tom, jak se zřejmě bude počasí měnit v průběhu celého dne či noci.
• Zobrazuje se množství srážek v daném tří-hodinovém intervalu a také atmosférický tlak.
• Grafický přehled počasí na následujících 5 dní s průběhem teplot a dalšími informacemi.
• Windchill/Heat index. Zobrazena je kromě předpokládané teploty i tzv. pociťovaná teplota. Detaily najdete níže.
• Informace o aktuálních srážkách tj. zobrazení radarových dat pro Českou republiku či Slovensko. Podle rozložení a pohybu srážkové oblačnosti lze tak odhadnout čas a intenzitu přicházejících srážek či bouřek.
• Informace o aktuálním rozložení oblačnosti tj. zobrazení satelitních dat pro střední Evropu.
• Velké možnosti nastavení. Ruční i automatická aktualizace dat, detailní nastavení parametrů aktualizace, nastavení potvrzování a detailů zobrazování atd.
• Správa míst s možností přidání dalších ICAO lokací pro informace o počasí (skoro) kdekoliv na světě.
• Možnost nastavení kompenzace teploty pro danou lokalitu. Detaily najdete níže.
• Aplikace je šířena jako freeware, je tedy zcela zdarma.
Příspěvky jsou samozřejmě vítány, ale jsou zcela dobrovolné. Viz taky níže na této stránce.

 Windows Mobile
Meteoservis
• Integrované systémové úpravy např. pro automatické odpojování GPRS atd.
• Integrovaný Today plug-in pro PPC. Pro PocketPC zařízení je k dispozici i jednoduchý plugin
pro přidání na klasickou obrazovku Dnes (Today).
• Podpora a export pro jiné aplikace a možnost externího využití dat. Detaily viz níže.
• Podpora integrace pro: Today plugin (obrazovka Dnes), Windows Mobile 6.5 Titanium plugin, S2U2, TouchFlo plugin (Manila 2D) a SPB Mobile Shell 3.x.
• K dispozici je také jednoduchá verze pro Smartphone zařízení

 Android
• K dispozici je několik Widgetů pro informaci o počasí na ploše vašeho telefonu. Najdete zde i widget s radarovýmy snímky atd. Další widgety budou v budoucnu ještě přibývat.

Dostupné platformy: Android a Windows Mobile
• Aplikace je k dispozici pro platformu Windows Mobile a nově také pro Android. Některé funkce se ale mohou u jednotlivých platforem poněkud lišit a nebo nemusí být (byť dočasně) k dispozici. To platí zejména pro Android, jelikož vývoj pro tuto platformu započal teprve nedávno a aplikace se tak bude postupně rozrůstat o nové funkce a možnosti tak, aby nakonec byly možnosti identické.
V následujícím textu je tedy odlišnost či informace pro OS Windows Mobile označená takto:
a specifika pro Androida jsou naopak označena symbolem  .

Systémové požadavky

• operační systém Windows Mobile 5 a vyšší (WM5 PocketPC/Smartphone, WM6.x)
• .NET Compact Framework 2.0 a vyšší (pro WM5 zařízení, WM6.x požadavek automaticky splňují)
• dostupné připojení k Internetu pro aktualizace dat (např. GPRS/EDGE/3G/WiFi)
• doporučená je instalace do paměti přístroje, možná je ale i instalace na paměťovou kartu
• QVGA displej a větší (WQVGA, VGA, WVGA, HVGA atd.)

• operační systém Android verze 2.1 a vyšší
• dostupné připojení k Internetu pro aktualizace dat (např. GPRS/EDGE/3G/WiFi)

-> Aplikace se neustále vyvíjí - sledujte informace o nových verzích.

 Obrázky z verze pro Windows Mobile
Meteoservis Meteoservis Meteoservis

Meteoservis Meteoservis Meteoservis

Meteoservis Meteoservis Meteoservis

Meteoservis Meteoservis Meteoservis

Meteoservis Meteoservis Meteoservis

Meteoservis Meteoservis Meteoservis

 Obrázky z verze pro OS Android

Meteoservis Meteoservis Meteoservis

Meteoservis
Meteoservis
Meteoservis

Meteoservis Meteoservis Meteoservis

Meteoservis Meteoservis Meteoservis

 Integrace a export pro jiné aplikace (Datový server a externí využití dat)
Od verze 1.80 přibyla podpora oblíbených aplikací a integrace do známých pluginů jako je např. klasický Today (obrazovka Dnes), Windows Mobile 6.5 Titanium plugin, odemykátko S2U2, Manila 2D tj. TouchFlo plugin a také oblíbený SPB Mobile Shell. Zapnout tj. aktivovat je samozřejmě možno jen integrace pro ty aplikace/pluginy, které jsou ve vašem zařízení nainstalovány a jsou tedy dostupné. Aktivováno ale může být současně i několik různých integrací, např. současně jak pro klasickou obrazovku Dnes tak i pro S2U2 apod. Aplikace Meteoservis také umožňuje využití předpovědních dat jinými aplikacemi. V praxi to například znamená, že po aktivaci tzv. Datového serveru lze data využívat i v rámci jiných programů.
Více informací najdete zde, nebo se můžete zeptat v diskuzním fóru a nebo mne kontaktujte e-mailem.

A pár ukázek využití resp. integrace dat Meteoservisu v jiných aplikacích.
Zleva: Today, TouchFlo (Manila 2D), S2U2, Titanium, SPB Mobile Shell.

Meteoservis Meteoservis Meteoservis

Meteoservis Meteoservis Meteoservis

Ovládání a použití programu
Uživatelské prostředi aplikace je členěno na 4 základní panely nebo chcete-li obrazovky. První zobrazuje tzv. přehled počasí a graf teploty, tlaku a srážek. Druhý obsahuje grafickou předpověď počasí v tříhodinových intervalech. Třetí slouží k prezentaci aktuálních radarových a satelitních snímků. A na čtvrtém najdete doplňkové možnosti, nastavení a volbu místa (lokace) pro předpověď počasí. Nahoře je umístěn informační řádek s ikonou aplikace, která je aktivní a slouží k “zavření” resp. minimalizaci aplikace na pozadí. A nakonec, dole je tzv. menu-bar s navigačními tlačítky pro pohyb mezi panely, pro pohyb po stránkách/snímcích v rámci panelu a také vstup do hlavní nabídky (menu) aplikace. Mezi jednotlivými panely se lze také pohybovat (přepínat) pohyby tzv. gesty po displeji. Šoupnete prstem zleva-doprava a jste na předchozím panelu atd. Na panelu s předpovědí lze rovněž “šoupat” ve vertikálním směru - pro pohyb po stránkách. No a teď se mrkneme ve stručnosti na jednotlivé panely.
 Ve verzi pro Android je zde vlastně panelů 5. První dva panely jsou přehozeny tj. první je panel s předpovědí počasí a jako druhý je panel s přehledem počasí a grafem. Pak je samostatný panel pro radarové a další panel pro satelitní snímky. Poslední je opět tzv. informační panel. Není zde samozřejmě ani “zavírací” ikona aplikace ani vstup do menu aplikace na menu-baru, což vyplývá z odlišné logiky systému Android.

Panel s přehledem počasí a grafem
Meteoservis
Na tomto panelu najdete celkový přehled počasí na nejbližší dny a to jak v podobě ikon počasí a teplot, tak i přehled ve formě grafu. Panel slouží zejména k rychlému pohledu na vývoj počasí v následujících dnech. V jeho horní časti jsou ikony symbolizující předpokládané počasí v jednotlivých dnech. V první řadě jde o počasí ve dne a také maximální denní teploty. Ve druhé řadě je zobrazeno počasí v noci a zobrazeny jsou minimální noční teploty. Ve spodní části panelu se nachází graf nejdůležitějších meteorologických veličin jenž zobrazuje průběh v daném období. Červenou barvou je vyveden graf teplot. Zelený graf zobrazuje průběh atmosférického tlaku. Modře jsou pak na spodním okraji grafu znázorněny srážky. V případě, že v daném období klesnou teploty pod bod mrazu (jako na obrázku), je zeleno-modrou čarou zobrazena tzv. nulová hladina tzn. tato čára představuje teplotu 0 °C. Na levé straně grafu najdete v adekvátní barvě popis stupnice tj. červeně pro teploty ve °C a zeleně pro tlak v hPa. Stupnice srážek je bez popisu a je fixně stanovena na 5 mm. To znamená, že maximum, kdy se modrý sloupec téměř dotýká horní čáry, jsou srážky 5mm/3h a větší. Naopak, slabé srážky tj. pod 0,5 mm budou zobrazeny spíše jen jako ‘modrá linka’ na spodním okraji.
 V nastavení aplikace (menu Možnosti - Zobrazování) lze nastavit i tento panel jako první/výchozí zobrazovaný - chcete-li. Standardně je totiž jako výchozí aktivován panel druhý tedy…

Panel s grafickou předpovědí počasí
Na tomto panelu najdete to hlavní, to jest grafickou předpověď počasí na nejbližší dny a to zcela detailně - v tříhodinových intervalech. Kromě ikony graficky symbolizující očekávané počasí tu také najdete teplotu, pociťovanou teplotu (windchill/heat-index), množství srážek, směr a rychlost větru a také hodnotu atmosférického tlaku přepočteného na hladinu moře. Jako první (zcela nahoře na první straně) je zobrazena předpověď počasí na nejbližší tříhodinové období. Pozor! Nejde tedy o aktuální stav počasí, ale vždy o předpověď počasí na dané období. Pro pohyb po stránkách v rámci tohoto panelu použijte tlačítka plus/minus na spodní liště a nebo to lze provést gestem tj. ‘šoupnutím’ po displeji zdola-nahoru či naopak. Tímto způsobem se můžete ‘pohybovat v čase’ a zobrazit předpovědi pro další období či dny. Pro rychlý návrat na první stranu (tedy aktuální časový úsek) stačí jen dvakrát, rychle po sobě, kliknout na symbol ‘minus’. Jak jsem již zmínil, zobrazována je i tzv. pociťovaná neboli efektivní teplota známá taky jako Windchill index. O významu této relativní veličiny, která je v našich podmínkách často opomíjena, není pochyb a je jen škoda, že se s ní běžně nesetkáváme. Pro účely Meteoservisu byl aplikován lehce upravený obecný vzorec, který kromě klasického Windchill indexu také do výpočtu pociťované teploty zahrnuje faktor ‘jasné oblohy’, tedy slunečního svitu v letních měsících, který naopak subjektivní pocit tepla umocňuje (na rozdíl od klasického windchill indexu, kerý je poplatný při nízkých teplotách spojených s větrem).
 Ve verzi pro Android se pro posun na další/předchozí časové období využívá výhradně gesto tj. “šoupnutí” nahoru či dolů - není zde tedy tlačítko plus/minus na spodní liště.

Panel radarových a satelitních snímků
Třetí panel slouží k zobrazování radarových a satelitních snímků. Meteoservis uchovává historii až 16 snímků, což jsou informace za uplynulých 8 hodin. Radarové snímky slouží zejména pro informaci o aktuálním rozložení, pohybu a intenzitě srážek (info). V nastavení aplikace lze zvolit, zda budou zobrazována (a stahována) data pro Českou Republiku a nebo pro Slovensko. Satelitní snímky informují spíše jen o rozložení a pohybu oblačnosti a jde o snímky celé střední Evropy. Ty pocházejí z družice Meteosat a jsou pořizovány v infračerveném spektru, a proto lze oblačnost a její pohyb sledovat také v nočních hodinách. Čím bělejší odstín, tím “hustější” a větší oblačnost. Tmavé až černé odstíny jsou místa bez a nebo jen s malou oblačností (nebo oblačností vysokou, tedy srážkově nevýznamnou). Pro radarové a satelitní snímky je rovněž odděleno i nastavení automatické aktualizace těchto dat, což je možno také volbou “Nastavení” na tomto panelu provést. Můžete tedy např. radarové snímky aktualizovat průběžně a ty satelitní třeba jen ručně apod. Nicméně jak radarové tak i satelitní snímky jsou datově celkem malé, cca. 4kB na snímek, a tedy vás finančně nezruinují ani když nemáte neomezený datový paušál. Nakonec zmíním i možnost animace těchto snímků: delším držením tlačitka ‘plus’ (či minus) dojde k animaci dostupných snímků. Na konec sekvence je vložena o něco delší pauza, pro lepší rozlišení, jelikož je zobrazování snímků ‘cyklické’ tj. po posledním snímku se zobrazí opět ten první a celá sekvence se opakuje, a naopak.
 Ve verzi pro Android je zde samostatný panel pro radarové a další panel pro satelitní snímky. Mezi snímky se pohybujete pomocí ikon “šipka” vlevo či vpravo. Od verze 1.10 jsou dostupné i radarové snímky pro Slovensko.

Meteoservis Meteoservis Meteoservis

Panel informací a nastavení
Meteoservis

Na tomto posledním panelu najdete základní ale důležité informace. Zejména jde o informaci o aktuálně nastaveném místě (lokaci) pro předpověď počasí, o době poslední či příští aktualizace dat atd. Zde můžete také změnit místo pro předpověď vybráním ze seznamu dostupných míst a nebo upravit parametry vybraného místa - jako je název lokace či evt. teplotní korekce (ekvivalentně přes menu Možnosti -> Správa míst). Stejně tak je zde možno vstoupit do nastavení automatické aktualizace hlavních (předpovědních) dat a nebo zobrazit náhled na “surová” data z výpočtu numerického modelu. Nakonec, volbou “Aktualizovat” zde můžete provést ruční aktualizaci hlavních dat Meteoservisu pro aktuálně vybranou lokaci (doporučeno například po změně lokace). Všechna zde dostupná nastavení jsou ale rovněž dostupná skrze menu Možnosti, kde najdete ještě mnoho dalších možností, jak si aplikaci Meteoservis přizpůsobit.
 Informaci o době provedení poslední aktualizace najdete na prvním panelu - pod grafem. Nastavení automatické aktualizace lze provést standardně z menu aplikace.

 Správa míst - přidávání nových lokací, tzv. ICAO míst
Výběr místa pro předpověď, jak bylo v předchozím odstavci uvedeno, se provádí jeho výběrem na posledním panelu volbou ‘Změnit místo’. K dispozici je ale také tzv. Správa míst dostupná buď volbou z menu tj. Možnosti -> Správa míst a nebo volbou ‘Upravit parametry’ na posledním panelu. V tomto dialogu lze upravovat detaily k jednotlivým lokacím. Zejména jde o možnost lokaci přejmenovat a nastavit tzv. teplotní kompenzaci. V horní části tohoto dialogu vyberte místo podle ICAO kódu. Pod ním se pak zobrazí aktuální nastavení pro právě vybranou lokaci (ICAO). Nyní je možno změnit název (např. místo s ICAO kódem LKMT se normálně jmenuje Ostrava-Mošnov lze přejmenovat na Opava atd.) a také požadovanou kompenzaci teploty, je-li to potřeba. Po každé změně, kterou chcete uložit, je nutno stisknou “Uložit změnu”. Tak lze postupně nastavit či editovat několik míst. Je také možno přidat nové (vlastní) ICAO místa tzv. lokace pro předpověď počasí. Za předpokladu že dané ICAO existuje a jsou pro něj dostupná data (viz níže), lze přidat do seznamu místa další a využívat Meteoservis také pro zahraniční lokace například pro předpovědi v místě vaší dovolené v Chorvatsku či Itálii nebo kdekoliv jinde ve světě. Jediným předpokladem je existence předpovědních dat pro daný ICAO kód. Samotná existence ICAO kódu ještě totiž neznamená, že pro tuto lokaci budou předpovědní data k dispozici. Pro vložení nového místa nejprve zadejte zjištěný 4-místný ICAO kód nového místa (například “LIVR” pro Passo Rolle v Itálii). Pak zadejte jeho název a nastavte kompenzaci teploty. Nakonec zvolte “Uložit”. Místo můžete také odstranit. Vyberte ze seznamu ICAO místo, které chcete odstranit. Poté smažte jemu přiřazený název (pole musí být prázdné). Nakonec zvolte “Odstranit”.

Správa míst - dostupné ICAO lokace:
Jak bylo řečeno, předpokladem pro to, abyste mohli využívat předpověď pro nové místo je existence předpovědních dat pro daný ICAO kód. Doporučuji vybírat z ICAO lokací zjištěných prostřednictvím níže odkazovaných stránek Meteostar.com, pro něž by předpovědní data měla být vždy k dispozici.
Hlavní stránka - ověření či zjištění ICAO kódu. Zadáním ICAO kódu do políčka “Enter a 4 letter ICAO” si můžete ověřit platnost a dostupnost dat pro dané ICAO. Výběrem z polí “Select from a MAP” zobrazíte mapy regionů s možností výběru místa, vlevo lokace pro USA, vpravo pro jiné světadíly. Jakmile se vám otevře okno s mapou, uvidíte na ní vyznačené body/tečky symbolizující jednotlivé ICAO lokace. Po najetí myší na určitý bod si všimněte odkazované adresy. Ta bude vypadat jako např. http://wxweb.meteostar.com/sample/sample.shtml?text=KLAW
Hledaný ICAO kód představují poslední 4 písmena tohoto odkazu tj. v tomto případě KLAW.
Mapa Evropy - pro zjednodušení dávám odkaz přímo na mapu Evropy. Jinak platí totéž co v předchozím odstavci tj. ICAO kód představují poslední 4 písmena odkazu (bodu na mapě).
Seznam zemí - k ICAO kódu se lze také dobrat pomocí seznamu zemí a měst. Zde nejprve vyberete zemi např. Austria pro Rakousko a pak se vám již zobrazí seznam dostupných ICAO lokací. První 4 písmena indikují ICAO kód.

Návod: Využití předpovědi pro místa v zahraničí

Vysvětlení k ICAO lokacím:
Hlavní předpovědní data, která Meteoservis získává a připravuje k prezentaci, jsou vypočítávána a dostupná jen pro vybrané lokace (místa) definovaná tzv. ICAO kódem. Nelze tedy získat data pro libovolné místo, ale je třeba použít takové místo definované ICAO kódem, které je buď nejblíže vašemu bydlišti a nebo je předpověď pro takové místo přesnější. V již uvedeném případě tak třeba pro Opavu je nejlepší použít ICAO kód LKMT, což je Ostrava-Mošnov. V tomto dialogu je ale možno toto místo přejmenovat podle vašeho přání. Standarně jsou po instalaci v seznamu všechny dostupné lokace pro Českou republiku i Slovensko. Jak si ale jistě všimnete, jsou zde i lokality německé, rakouské i maďarské, protože pro některá místa může být vhodnější a přesnější použít jedno z těchto příhraničních míst. Například pro České Budějovice bude zřejmě lepší použít ICAO kód LOWL, což je rakouský Linz, jelikož nejbližší česká lokace s ICAO kódem je Brno nebo Plzeň. Pro přesnější doladění rozdílů je zde právě možnost kompenzace teploty, pomocí které je možné podle vašich zkušeností (či reálných rozdílů v teplotách) případný rozdíl teplot dorovnat (viz zobrazený případ s Opavou kde se osvědčila kompenzace +1°C). Kompenzaci lze také výhodně použít pro místa s větší nadmořskou výškou oproti referenčnímu ICAO místu, jelikož ve větších nadm. výškách je obecně chladněji.

 Důležitá Systémová nastavení
Jste-li zcela novými uživateli aplikace, důrazně vám doporučuju ‘projít’ si všechna dostupná nastavení a možnosti programu, zejména tedy položky menu Možnosti. Níže jsou popsána je ty nejdůležitější systémová nastavení (menu Možnosti -> Systémová nastavení), u nichž cítím potřebu je vypíchnout. Vhodné je zejména nastavit:
• Automatické odpojování GPRS/EDGE připojení. Doporučený interval je po 90 sekundách. Normálně totiž (a u většiny WM zařízení to tak je) je zařízení nastaveno tak, že se připojení pomocí GPRS sestavuje při požadavku aplikace na přístup k Internetu. Potud je to OK. Nicméně, pokud se nějaká aplikace (a nebo i vy ručně) úspěšně pomocí GPRS do sítě přihlásí, zůstává toto spojení stále aktivní a to i v případě, že není využíváno. Ani toto normálně nijak nevadí, jelikož při GPRS spojení se platí za objem přenášených dat a nikoliv za čas spojení. Vadí to ale (a to tak že pořádně) právě u automatických režimů, které zjišťují stav připojení, jako právě Meteoservis. Pokud by tedy platil běžný (výše zmiňovaný) scénář, zůstalo by po prvním spojení Meteoservisu s Internetem GPRS spojení aktivní a tudíž by i další přístupy byly automaticky “povoleny” a volba nastavení aktualizace “Jen je-li připojení k Internetu aktivní” by tak zcela ztratila smysl, jelikož by připojení bylo aktivní stále - dokud by ho sám uživatel explicitně neukončil. Proto je zde tato volba (tweak), kterou lze toto chování změnit a systém pak bude sám automaticky GPRS připojení ukončovat po nastavené době nečinnosti. Tuto volbu proto musím důrazně doporučit.
• Spouštět Meteoservis automaticky je další volbou, kterou byste měli mít zapnutou. Jen tak totiž budou moci probíhat naplánované automatické aktualizace. Volba vytvoří zástupce programu v adresáři \Windows\StartUp.

/—html


\—

Dostupnost dat - přesnost předpovědi
Aplikace stahuje potřebná data prostřednictvím Internetu. Proto se samozřejmě mohou vyskytnou případy, kdy nelze aktualizaci dat (ať už hlavní či radarová data) stáhnout a bude vám oznámena chyba. I když jsou data zpracovávána na mém serveru, kde také probíhá jejich příprava a cacheování, může být za dočasným výpadkem problém jak na straně mého serveru nebo serveru poskytovatele dat a nebo také výpadek vašeho připojení k Internetu, u vašeho providera či operátora. V těchto případech připojení k Internetu zkontrolujte a/nebo opakujte aktualizaci později.
Mějte prosím stále na vědomí, že žádná sebelepší současná prognóza počasí není neomylná. Obecně platí, že předpověď na den-dva dopředu je většinou spolehlivá a na další dny úspěšnost klesá. Indikuje-li například Meteoservis velmi slabé srážky (např. 0,2 mm) nemusí to nutně znamenat, že bude pršet, ale je třeba to vždy chápat jako pravděpodobnost (slabých) srážek. Také si prosím uvědomte, že stejně jako většina meteorologických stanic je umístěna mimo zastavěná území (mimo město) jsou předpokládané teploty vypočítávány bez přihlédnutí k teplejšímu mikroklimatu uvnitř větších měst. Proto může být vámi změřená teplota rozdílná (oproti prognóze) někdy i o několik stupňů - zde se může vhodně uplatnit nastavení teplotní kompenzace, viz výše. Nezapomeňte také, že jsou situace, které žádný numerický model zatím neumí přesněji předpovědět. Například kdy se na daném místě, při inverzním charakteru počasí, rozpustí nízká oblačnost a jestli vůbec a nebo různé další složité a nestandardní meteorologické situace. Použitý předpovědní model je kvalitní, ale ne neomylný.

Problémy, dotazy a jiné podněty
Zeptat se na něco ohledně aplikace máte možnost v diskuzi. Stejně tak tuto diskuzi využijte máte-li nějaký námět na zdokonalení či změnu v aplikaci. Prosím vás ale, než dotaz položíte, přečtěte si pečlivě text na této straně a až pak, nedostanete-li odpověď, začněte psát dotaz. Své připomínky a zejména eventuální popis chyb piště srozumitelně s maximem detailů.
Diskuzní fórum k aplikaci Meteoservis
Fanklub uživatelů a příznivců aplikace Meteoservis

 Prvotní Instalace aplikace
• Stažený instalační soubor (např. Meteoservis.exe) uložte na disk vašeho PC. Připojte vaše zařízení pomocí USB kabelu k počítači. Počkejte než systém dokončí synchronizaci (ActiveSync či WDM). Instalaci pak spustíte kliknutím na instalační .exe soubor (na PC). Potvrďte, že chcete opravdu instalovat Meteoservis na vaše zařízení a poté dokončete instalaci podle pokynů na displeji vašeho zařízení (potvrďte evt. odebrání předchozí verze a/nebo zvolte umístění).
• Instalace proběhne zcela automaticky. Aplikaci je možno nainstalovat také na paměťovou kartu ale doporučená je instalace do paměti přístroje.
• Spusťte aplikaci, proveďte potřebná nastavení
• Nakonec udělejte prvotní aktualizaci dat například volbou z menu Aktualizovat -> Aktualizovat vše.
-> Může se hodit: Jak aplikaci správně odinstalovat

 Update aplikace - instalace nové verze
Jakmile bude k dispozici nová verze programu, bude vždy zveřejněna na této stránce. K nové verzi je také vždy vydán článek na Magazínu.
Historii všech verzí a změn v nich najdete na této stránce.
• Aktualizace (update) programu se provádí stejně jako prvotní instalace (viz výše). Doporučuju ale dočasně deaktivovat tj. vypnout integrace do jiných aplikací a pluginů. Postup tedy je:
• Jděte do menu Možnosti -> Integrace
• Deaktivujte (vypněte) všechny integrace do jiných aplikací či pluginů. Hlavně integraci do obrazovky Dnes (tj. Today plugin) a také Titanium
• Nyní ukončete Meteoservis volbou Možnosti -> Ukončit aplikaci
• Až nyní proveďte instalaci nové verze (update)
• Po instalaci nové verze (updatu) Integrace stejným způsobem opět zapněte.

 Instalace i update aplikace probíhá standardním způsobem běžným pro aplikace platformy Android. Aplikace je zdarma k dispozici a ke stažení na Android Marketu. Pokročilí si mohou stáhnout a použít instalační balíček (apk soubor), který zde najdete ke stažení přímo. Po instalaci aplikace nastavte potřebné parametry a místo (lokaci) pro předpověď a proveďte prvotní aktualizaci dat.

Na projekt Meteoservis zatím přispěli:


Hlavní sponzoři Meteoservisu - přispěli více než 100 Kč

Aleš Mynařík, Pardubice (2500 Kč)
Jiltr, via PaySec (1000 Kč)
Jaroslav Souhrada, Tachov (1000 Kč)
Martin Zipser, Dolní Marklovice (1000 Kč)

  Katka a Petr Honkovi, Opava (500 Kč)
  Tomáš Králík, Šternberk (500 Kč)
  Zdeněk Dupák, Kladno (500 Kč)
  Vladimír Podhorský (400 Kč)
  Miroslav Štens (300 Kč)
  PetLe, Bratislava (300 Kč)
  René Pyško, Třinec (300 Kč)
  Tomáš Štěpánek, Karviná (300 Kč)
  Pavel Chyla, Jirkov (300 Kč)
  Martin Kučerák , Praha (300 Kč)
  Petra Doksanská, Kladno (300 Kč)
  Miroslav Zdražil, Děčín (300 Kč)
  Michal Novák, Olovnice (300 Kč)
  Václav Vrba (300 Kč)
  Ladislav Veselý (300 Kč)
  Jaromír Janečka (250 Kč)
  Aleš Dobrovolný, Ivančice (250 Kč)


• Ing. Alois Peterka (200 Kč)
• Zdeněk Horáček, Třebotov (200 Kč)
• Evžen Šponar, Prostějov (200 Kč)
• oskar69_96 (200 Kč)
• Jiří Vaněk (200 Kč)
• Radek Žitník (200 Kč)
• Ing. Petr Püschel (200 Kč)
• Zdeněk Proskovec, Plzeň (200 Kč)
• Jiří Kamas, Zubří (200 Kč)
• Pavel Holeček, Brandýs nad Labem (200 Kč)
• Jan Ceplo, Košice (200 Kč)
• Miroslav Mihalík (200 Kč)
• Pavel Třetina, Rožnov pod Radhoštěm (200 Kč)
• Miroslav Kliner (200 Kč)
• Milan Hřiba (150 Kč)
• Jiří Dedera (150 Kč)
• František Havelka, Dobříš (150 Kč)
• Pavel Krayzel (150 Kč)

Ostatní sponzoři
• Jaromír Šeps  • Stefan Rácz  • Cirda, via PaySec  • Martin Gubala  
• Petr Fatr  • Vlastimil Čermák  • Zdeněk Kubišta  • Martin Janský  • Milan Marhoul  • Alexandr Knězek  • Vladimír Valenta
• Jan Pivoda  • Vojtěch Honzík  • Igor Kopřiva  • Tomáš Morkus  • Bronislav Uher  • Tomáš Burian  • Jiří Hes
• Petr Nierychel, Orlová  • Marek Schwob, Plzeň  • Lukáš Brázda, Jihlava  
• Jan Pokorný, Bratislava  • Stanislav Vydra, Příbram  • Tomáš Vondrák, Praha  • Pavel Korotvička, Trutnov  
• Michal Zrůbecký, Praha  • Jan Mráz, Roma/Itálie  • Miloš Koch, Brno  • Pavel Čapek, Praha  • Přemysl Hřebík, Praha
• cz7jfm, via PaySec  • Tomáš Tříska  • Aleš Havelka, Kunštát-Sychotín  • Miloslav Klas, Chrastany
• Pavel Strnad, Ústí nad Orlicí  • Peter Ondráš, Žilina  • Norbert Grosz, Bratislava  • Martin Loos, Kolín  • Michal Hradil, Děčín
• Milan Hojka, Praha  • Luděk Talián, Havířov  • Aleš Hlaváč, Olomouc  • Jiří Žůrek, Odry  • Petr Dušek, Nový bor
• Ivan Sládek, Praha  • Tomáš Vondrák, Praha  • Jiří Eibensteiner, Velehrad  • Igor Novotný, Praha  
• Ľudovít Szabó, Praha  • Vladimír Teplý, Chrudim  • Peter Sevcov, Záhorská Ves  • Martin Holubář, Uherský Brod
• vratula, via PaySec  • Radim Rybníček, Zlín  • Zdeněk Tarant, Most  • Pavel Maroň, Světlá nad Sázavou
• Tomáš Bílek, Kolín  • Michal Rubeš, Praha  • Jiří Palica, Zlín  • Martin Šmida, Michalovce  • Václav Včelák, Sokolov
• Martin Bodlák, Ostrava  • Aleš Dušátko, Hradec Králové  • Erich Pozman, Krásnohorské Podhradie
• Zdeněk Plachý, Praha  • Michael Zajíc, Pardubice  • Aleš Mynařík, Pardubice  • Petr Suchomel, Praha  
• Marek Förster, Desná v Jiz.horách  • Petr Kislinger  • Viktor Nikolov, Praha  • capekd, via PaySec  
• Jan Chmelař, Hlinsko  • Pavel Nikel, Rychvald  • Miloš Dvořan, Bohutín-Vysoká Pec  • Jaroslav Kašpar, Smečno
• Jiří Stuchlík  • Jiří Kučera, Tuchlovice  • Michal Blažke, Modřice  • Svatopluk Čajánek, Čeladná  • Daniel Bednář, Dubné
• Marek Bobiš, Bratislava  • Jiří Loskot, Úvaly  • Miloš Trepáč  • Jarmila Stejskalová, Plzeň  • Jaroslav Aster, Trutnov
• Karel Zadrobílek, Hr. Králové  • Jakub Číhal, Brno  • Alexander Kasjanov, Malacky  • Juraj Kováčik, Bratislava  • Jiří Křesťan
• Jan Bernatík, Orlová  • Tomáš Kajzar, Ostrava  • Petr Urban  • Václav Meixner, Mohelnice  • Ivan Rychtář, Ústí nad Labem
• Jaroslav Novotný, Praha  • Marek Adami, Ostrava  • Láďa “La.Ky” Kýhos, Mladá Boleslav
• Radek Hulán, MyEgo.cz  • Milan Pistelka, Zlín  • Jakub Kolář, Praha  • Antonín Mošt, Praha  • Rudolf Malec, Hradec Králové
• Petr Deraha, Karlovy Vary  • Ivo Hlásenský, Praha   • Miloš Podpěra, Praha
• Robert Bosák, Ostrava   • Josef Čákora, Neratovice  • Marek Novotný, Hradec Králové
• Robert Paciorek, Praha  • Petr Sybol, Praha - zdravím kolegu a krajana (www)
• František Konečný, Ústí nad Labem   • Miloslav Březka, Hradec Králové
• Vladimir Klacan, Liptovské Sliače  • Jan Vacula, Opava - Opavák jako já …
• Kamil Gasparik, Bratislava  • Karel Vasílek, Mladá Boleslav  • Vojtěch Honzík, Ústí nad Labem
• Jan Konec, Brno  • Libor Pillmajer, Klenčí pod Čerchovem  • Petr Dvořák, PrahaVšem sponzorům děkuji.
Facebook: Fanklub uživatelů a příznivců aplikace Meteoservis

 Windows Mobile

Stažení aktuální verze pro Windows Mobile (verze 2.50, vydaná dne 21.4.2011, pro WM zařízení s dotykovým displejem, PocketPC):
-> Instalátor: Meteoservis.exe  (Pro pokročilé: cab nebo 
zip)

K dispozici je také verze pro Smartphone (verze 1.60, vydaná dne 24.11.2010, pro WM zařízení bez dotykového displeje):
-> Instalátor: MeteoservisSP.exe  (Pro pokročilé: cab nebo 
zip)

 Android
Meteoservis

Stažení aktuální verze pro Android (verze 1.20, vydaná dne 7.7.2011):
-> Instalace přes Android Market  (zdarma)

Pro pokročilé je k dispozici je také samostatný APK instalační soubor:
-> APK instalátor: Meteoservis.apk

Budeme rádi když na další vývoj, údržbu a provoz projektu přispějete jakoukoliv částkou. Díky.

Co je nového?
Nejčastější otázky k aplikaci
Přizpůsobení vzhledu a barev - Motivy
Využití předpovědi pro místa v zahraničí
Věnujte 100 Kč

Máte-li problém s příspěvkem přes PayPal či PaySec a přesto byste rádi přispěli, je možný i převod přímo na účet.
   V tom případě mne kontaktujte e-mailem.

Přispějte na projekt Meteoservis
Příspěvky na projekt jsou samozřejmě vítány, ale jsou zcela dobrovolné. Je pouze na vás jestli a jakou částkou přispějete. Aplikace Meteoservis je šířena jako freeware, je tedy zcela zdarma. Nicméně její provoz bez nákladů tak úplně není, nepočítaje v to čas strávený vývojem a vylepšováním aplikace. Například je nutno platit za pronajatou Web-Cron službu nebo za webový hosting atd. Výtěžek z příspěvků tak bude použit výhradně na pokrytí nákladů spojených s online službou Meteoservisu a zůstatek bude věnován škole pro nevidomé v Opavě. Svůj příspěvek, můžete věnovat jednoduše prostřednictvím PayPal nebo PaySec odkazů (viz výše) nebo přímo převodem na účet. Každý přispívající bude zveřejněn, nebude-li proti, na této stránce - třeba včetně odkazu na váš web apod. Všem kdo přispěli nebo tak hodlají učinit dopředu děkuji.

 Sponzorské odkazy:

/—html


\—

Historie a popis verzí - odkazy na články
Popis novinek v aktuální verzi a seznam všech starších verzí, včetně hlavních změn v nich, a také odkaz na patřičný článek z Magazínu, kde najdete detailní popis změn, nových funkcí a ostatní doporučení, najdete na této stránce:
-> Historie verzí a změn

Technická podpora - diskuze (problémy, dotazy a jiné podněty)
Zeptat se na něco ohledně aplikace máte možnost v diskuzi. Stejně tak tuto diskuzi využijte máte-li nějaký námět na zdokonalení či změnu v aplikaci. Prosím vás ale, než dotaz položíte, přečtěte si pečlivě text na této straně a až pak, nedostanete-li odpověď, začněte psát dotaz. Své připomínky a zejména eventuální popis chyb piště srozumitelně s maximem detailů.
-> Vstup do diskuze (technická podpora)

 RSS kanál
Nové verze, diskuzi a odezvy na vaše příspěvky či dotazy můžete sledovat prostřednictvím RSS kanálů dostupných u každého diskuzního fóra a být tak rychle a informováni o odpovědích a všech novinkách ohledně aplikace Meteoservis.

Kontaktní e-mail: (používejte jen když je nezbytně nutné a odpověď nenajdete v diskuzi) support@softimage.cz

Diskuzní fórum k aplikaci Meteoservis
Fanklub uživatelů a příznivců aplikace Meteoservis


Komentáře k obsahu tohoto článku:

Bohužel, komentáře nejsou nyní povoleny.


207491 čtenářů |