Poslední komentáře

    No comments.

Meteoservis WM 2.0 – nové, modernější, prostě lepší počasí

Takřka po dvou letech od uvedení první verze této aplikace pro sledování a předpověď počasí pro Windows Mobile vám dnes představuji verzi zcela novou. Je hezčí, lepší a také modernější. Kromě zásadně přepracovaného designu a moderního dotykového ovládání nabídne i několik nových funkcí a možností. Nebojte, vše dobré zůstalo a naopak, bylo ještě vylepšeno.


Pro ty, kdo netuší co Meteoservis WM je, je zde odkaz na oficiální stránky projektu, kde se lze o této freeware aplikace pro Windows Mobile vše dozvědět. Ostatní nechť čtou klidně dále, máme toho hodně…

Windows Mobile, Windows Phone 7 a Android
Je to tak, Windows Mobile žije a ač se to zdá možná někomu divné, hodlám se této platformě ještě chvíli věnovat. Nové Windows Phone 7 ještě neuzrálo natolik, abych uvažoval o implementaci Meteoservisu, navíc v situaci, kdy vytvořit tzv. živý náhled (live-tile) není zrovna primitivní záležitostí a vyžaduje také podporu na straně webového serveru (cloudu). Ale čas WP7 jistě přijde, jen o něco později, než jsem si ještě nedávno myslel.
S Android platformou je to skoro podobné. I zde není vše tak přímočaré, jak by se mohlo zdát. Nicméně jde spíše o problémy s „pochopením“ logiky a stavby tohoto systému atd. Dobrou zprávou snad je, že na verzi pro Android se již (pomalu, ale jistě) pracuje. Odhadnout teď kdy bude první „vlaštovka“ k dispozici by bylo pouhopouhým věštěním. Vydržte, prosím.

Nová verze 2.0 – inovované prostředí a nové možnosti
Meteoservis
To, co na první pohled bude jasné, že se oproti předchozí verzi změnilo, je samozřejmě ksicht aplikace – tedy nové GUI – tedy uživatelské rozhraní. Ačkoliv se aplikace už počátku zaměřuje spíše na obsahovou stránku, nelze její obal podceňovat. Jak bylo v minulosti mnohými naznačeno, není Meteoservis tak „repre“ jako třeba jiné podobné komerční aplikace. Sice je asi skoro všem jasné, že jde spíše o „kvalitu“ – ale vysvětlujte to v dnešní době elektronických hraček…
Ok, dost keců, času málo, pojďme rovnou na věc. Změn a vylepšení je mnoho, takže teď se budeme chvílí věnovat novému prostředí a zbylé novinky, které nejsou až tak moc vidět, uvedu jen v bodech. Doplním to obrázky – ať mluví za mě.

Zachováno bylo členění na 4 základní panely. První zobrazuje tzv. přehled počasí a graf teploty, tlaku a srážek. Druhý obsahuje grafickou předpověď počasí v tříhodinových intervalech. Třetí slouží k prezentaci aktuálních radarových a nově také satelitních snímků. A na čtvrtém najdete doplňkové možnosti, nastavení a volbu místa (lokace) pro předpověď počasí. Nahoře je umístěn informační řádek s ikonou aplikace, která je aktivní a slouží k „zavření“ resp. minimalizaci aplikace na pozadí. A nakonec, dole je tzv. menu-bar s navigačními tlačítky pro pohyb mezi panely, pro pohyb po stránkách/snímcích v rámci panelu a také vstup do hlavní nabídky (menu) aplikace. Mezi jednotlivými panely se lze nyní nově také pohybovat (přepínat) pohyby po displeji. Šoupnete prstem zleva-doprava a jste na předchozím panelu atd. Na panelu s předpovědí lze rovněž „šoupat“ ve vertikálním směru – pro pohyb po stránkách. No a teď se mrkneme ve stručnosti na jednotlivé panely.

Panel s přehledem počasí a grafem
Meteoservis
Tento panel snad jako jediný žádné větší změny nedoznal. Také obsah zůstal stejný jako v předchozí verzi. Pouze zmizelo „přepínátko“ v levo nahoře, jelikož tento panel dostal nyní své pevné místo – tedy číslo 1. Jen dodám, že v nastavení aplikace (menu Možnosti – Zobrazování) lze nastavit tento panel jako první/výchozí zobrazovaný. Standardně je totiž jako výchozí aktivován panel druhý tedy…

Panel s grafickou předpovědí počasí
Tak tady už změnu jistě uvidíte. Tento hlavní panel byl zcela přepracován. Nově jsou textové informace u zobrazovaných dat nahrazeny malými ikonami. Stále tu ale najdete teplotu, pociťovanou teplotu (windchill/heat-index), množství srážek, směr a rychlost větru a také hodnotu atmosférického tlaku přepočteného na hladinu moře. Navíc, jak si možná všimnete, došlo ke zvětšení ikon, tedy grafické reprezentace počasí v daném časovém úseku. Ikony jsou teď větší a tedy čitelnější a celkově působí tak nějak lépe. Navíc, u tzv. wide displejů (např. WQVGA 240×400 nebo WVGA 480×800) je nyní prostor displeje zcela využit a zobrazen je vždy o jeden interval předpovědi více než u normálních non-wide displejů. Závěrem snad jen připomenu, že pro rychlý návrat na první stranu (tedy aktuální časový úsek) stačí jen dvakrát, rychle po sobě, kliknout na symbol „minus“.

Meteoservis Meteoservis

Panel radarových a satelitních snímků
Třetí panel, jako v předchozích verzích, slouží k zobrazování radarových snímků. Možná si všimnete, že snímky jsou nyní zobrazovány na větší ploše a také lze nyní stáhnout najednou až 16 snímků, což jsou informace za uplynulých 8 hodin. Zcela nově však přibylo zobrazování satelitních snímků střední Evropy. Ty pocházejí z družice Meteosat a jsou pořizovány v infračerveném spektru, a proto lze oblačnost a její pohyb sledovat také v nočních hodinách. Čím bělejší odstín, tím „hustější“ a větší oblačnost. Tmavé až černé odstíny jsou místa bez a nebo jen s malou oblačností (nebo oblačností vysokou, tedy srážkově nevýznamnou). Pro radarové a satelitní snímky je rovněž odděleno i nastavení automatické aktualizace těchto dat, což je možno také volbou „Nastavení“ na tomto panelu provést. Můžete tedy např. radarové snímky aktualizovat průběžně a ty satelitní třeba jen ručně apod. Nicméně jak radarové tak i satelitní snímky jsou datově celkem malé, cca. 4kB na snímek, a tedy vás finančně nezruinují ani když nemáte neomezený datový paušál. Nakonec zmíním i možnost animace těchto snímků: delším držením tlačitka „plus“ (či minus) dojde k animaci uložených (dostupných) snímků. Na konec sekvence je vložena o něco delší pauza, pro lepší rozlišení, jelikož nyní je zobrazování snímků „cyklické“ tj. po posledním snímku se zobrazí opět ten první a celá sekvence se opakuje, a naopak.

Meteoservis Meteoservis
Meteoservis Meteoservis

Panel informací a nastavení
Na tomto posledním panelu najdete opět v podstatě to, na co jste byli zvyklí. Najdete tu informace o aktuálně nastaveném místě (lokaci) pro předpověď počasí, o době poslední či příští aktualizace dat atd. Zde můžete také změnit místo pro předpověď vybráním ze seznamu dostupných míst (jejich počet se zatím bohužel nezměnil, ale makám na tom) a nebo upravit parametry vybraného místa – jako je název lokace či evt. teplotní korekce. Stejně tak je zde možno vstoupit do nastavení automatické aktualizace hlavních (předpovědních) dat a nebo zobrazit náhled na „surová“ data z výpočtu numerického modelu. Nakonec, volbou „Aktualizovat“ zde můžete provést ruční aktualizaci hlavních dat Meteoservisu pro aktuálně vybranou lokaci (třeba po změně lokace).

Meteoservis Meteoservis

Další, okem méně viditelné, novinky
Další inovace a změny teď vezmeme pěkně hopem, jenom v bodech s krátkým komentářem:
• lepší identifikace skupenství srážek (déšť/sníh)
• přesnější vyhodnocení množství a skupenství srážek pro přehled počasí (ikony den/noc na panelu s grafem)
• volbu „nevyužívat GPRS v roamingu“ a „Přehrát zvuk po úspěšné aktualizaci“ nyní najdete v „Systémovém nastavení“
• na stejném místě najdete nyní i volbu pro zapnutí rozšířeného „Logování běhu aplikace“ tj. hlavních událostí aplikace, což doporučuji zapnout jen případě nějakých problémů apod. Normálně jsou logovány pouze hlavní události a kritické chyby. Výsledný LOG soubor je pak ve stejném adresáři jako samotný program a jmenuje se MeteoservisLog.txt
• nová položka menu „Aktualizovat vše“. Tato volba slouží pro rychlou aktualizaci hlavních, radarových a satelitních dat najednou (jen poslední snímky)
• možnosti tj. nastavení aktualizace radarových a satelitních snímků je nyní oddělena. Výběr oblasti pro radarové snímky (Česko nebo Slovensko) je nyní přímo v tomto dialogu
• upraveny některé drobné problémy s integrací do HTC Manila2D a Titanium
• nově je také podporováno rozlišení 320×480 (např. HTC HD Mini)

Meteoservis Meteoservis

Data, webový server a Smartphone verze
Společně s touto verzí došlo k finálnímu přechodu na nového poslytovatele dat numerického modelu. Tato data jsou nyní k dispozici a aktualizována „jen“ 2x denně a to po 6 hodině a po 18 hodině UTC. Vzhledem ke zvětšujícímu se počtu uživatelů také neúměrně rostlo zatěžování webového serveru Meteoservisu, zvláště v době plánované automatické aktualizace apod. Přístup k serveru z aplikace tak byl v této verzi změněn, aby k tomu nedocházelo. Tak například čas aktualizace je nyní také proměnlivý (plus-mínus pár minut) a ne u všech stejný. Vzhledem k tomu ale nebudou už brzo staré verze (1.x) aplikace správně fungovat, tedy nebudou moci stahovat data. Proto je k dispozici i nová verze (1.60) pro Smartphone zařízení (WM bez dotykového displeje). Distribuce dat starou cestou bude ukončena během několika málo dní. Po tu dobu, než se tak stane, se mohou vyskytnout dočasné problémy s přetížením serveru i u této nové verze. Vše ale pak bude mnohem svižnější. Takže neváhejte a aktualizujte na novou verzi už nyní.

Změna vzhledu aplikace – motivy
Meteoservis
Nová verze také přináší změnu v úpravě vzhledu aplikace (skinování). Nejsou již k dispozici oddělené instalační balíky pro modrou či černou variantu, ale změnu vzhledu je možno provést kdykoliv, přímo z aplikace. Stačí z menu zvolit položku „Změnit vzhled“ a v následném dialogu vybrat nový motiv. K dispozici je vždy také náhled motivu, pro orientační představu před jeho změnou. S tím také došlo ke změně způsobu „skinování“ aplikace, které je nyní ještě jednodušší a prakticky všem umožňuje si svůj motiv vytvořit či stávající upravit. Odděleny jsou nyní také soubory ikon počasí a další tzv. programové ikony. Ty mohou být sdíleny mezi motivy. Nicméně není problém vytvořit také motiv zcela nový např. se zcela jinými ikonami počasí atd. Pokud i vy přijdete s nějakým novým motivem, podělte se o něj s ostatními uživateli na fóru Meteoservisu. Na stejném místě najdete už brzo i jednoduchý návod, jak svůj nový motiv vytvořit. Ty nejlepší motivy se také mohou stát součástí instalačního balíčku v některé z dalších verzí Meteoservisu.

A máme tu závěr – pokyny k instalaci
Takže teď už nezbývá, než si ten malý předvánoční dárek stáhnout a nainstalovat do vašich WM miláčků. Oproti předchozím verzím nám instalační balíček poněkud nabobtnal, což je způsobeno tím, že nyní jsou zahrnuty i (dvojnásobně) velké PNG ikony počasí pro VGA rozlišení, které jsou hold poněkud objemné.
Stejně jako před každou instalací nové verze je velice vhodné (a pokuste se na to nezapomenout) nejprve aplikaci Meteoservis zcela ukončit. To provedete volbou z menu Možnosti -> Ukončit aplikaci. A až nyní proveďte instalaci verze nové a jako vždy vám doporučuji instalaci do paměti zařízení – u některých strojů jsou totiž s funkčností „stále-běžících“ aplikací (a nejen Meteoservisu) na paměťové kartě poněkud problémy. Poté již můžete aplikaci normálním způsobem spustit, zkontrolovat nastavení a evt. zapnout integraci do jiných programů – jak jste byli zvyklí a kochat se, kochat se… A kdyby přeci jenom něco, svěřte se, se svým problémem, našemu diskuznímu fóru.

Doufám a věřím, že se vám bude nový Meteoservis líbit a budete jeho spokojenými uživateli. Všem kdo dosud dobrovolně přispěli na tento projekt mockrát děkuji – někteří jste mne opravdu mile překvapili a darovali i více než obvyklých 100 Kč.

Děkuji taky všem budoucím sponzorům.
Přispět kdykoliv a zcela dobrovolně libovolnou částkou a stáhnout si nový Meteoservis WM 2.0 můžete na oficiální stránce produktu.

Chcete-li, můžete se taky přidat do fanklubu uživatelů a příznivců
aplikace Meteoservis WM na Facebooku.

3 komentáře(ů) Meteoservis WM 2.0 – nové, modernější, prostě lepší počasí

  • miki

    Pred 1,5 rokem na WM jsem rad pouzival,ale WM jiz dlouho nemam a presedlal jsem na Android a tesim se na verzi pro nej,snad to bude brzy.

  • Kamil Zmeškal

    Dobrý den,
    Vaše aplikace je super. Posílám moje poznámky k verzi 2.0:
    – moc se mi nelíbí přecházení mezi jednotlivými stánkami postupným „listováním“ ikonkami dole – když chci přejít z grafu na změnu lokality, musím přes 2 obrazovky. Bylo by lepší to umět nějak přímo
    – ve výběru lokality mi vždy trvá, než si uvědomím, že nestačí kliknout na její název, ale musím stisknou tlačítko – nešla by změna udělat hned po výběru v seznamu) 🙂
    – pokud dám aktualizovat vše a nejsou nová data, tak musím odklikávat několik hlášení s touto informaci ….
    A ještě jeden námět, nesouvisející přímo s v2.0. Podle mě by bylo dobré, kdyby šly trvale označit lokality, pro které se budou stahovat data (tzn. více, ne jenom jedna). Já mám např. 3 lokality, které sleduji a teď je musím vždy „proklikat“ a postahovat data apod. Kdyby tedy šlo pro stahování označit více lokalit a mít možnost je i nějak rychle přepínat na obrazovce s grafem a s předpověďmi, bylo by to fajn.

  • – bohužel, jak jinak by to mělo být. Tak to je už od první verze a zřejmě i zůstane nadále.Žádný lepší způsob zatím nemám. Snad později.
    – no to je fakt problém. Kdybych změnu udělal hned to „označení“ byly by tam velké prodlevy. To tlačítko berte jako potvrzení volby.
    – oznámení resp. potvrzování se dají vypnout. někoho otravují, jiný chce být raději upozorněn než se připojí k Netu atp.

    Další dotazy k aplikaci směřujte prosím do fóra: http://forum.softimage.cz/viewforum.php?f=9