Acylpyrin versus Aspirin – vybírejte léky s rozumem

Už za socialistické éry se v nás usídlilo přesvědčení, že léky ze Západu jsou lepší, kvalitnější a účinější, kdy tuzexový king machroval s krabičkou origoš Aspirinu a opovržlivě ohrnoval nos nad strohým blistrem Acylpyrinu, který je na nic. A bohužel v nás mhohdy toto přesvědčení zůstalo a podmanivé reklamní šoty, plné úžasných lidí vyléčených zahraničním lékem, kterým se nedá odolat, nás v tom ještě podporují. Jenže pravda, jak to už bývá, je někde jinde.

Je jasné, že reklamní masáž farmaceutických firem, které se nám snaží dokázat, že ten jejich preparát je ten nej, je jednou z příčin, proč to pořád takhle funguje a proč jsme ochotni za léky vydat astronomickou částku. Vedeni snahou o zlepšení svého zdravotního stavu často zapomínáme rozum doma a mozek se nezapne ani v lékárně. Ale jsou to naše peníze, o které se rvou šmejdi z farmaceutického průmyslu. A mnohdy sami vyžadujeme či preferujeme léky zahraniční provenience, aniž k tomu existuje sebemenší realný důvod. Ono, dnes již obligátní, předepište mi, prosím, raději ten lék ze SRN, ten je určitě lepší, prostě pořád přežívá. Zbytek zvládne správně cílená reklamní kampaň v televizi. S podobným scénářem se jistě setkáme u nás a věřím, že i na Slovensku. A tak i já jsem si nedávno, kdy mne schvátila banda nenažraných bacilů, „objednal“ u své manželky Aspirin z lékárny. V domnění, že získám přidanou hodnotu opěvovaného Aspirinu. Jaké ale bylo mé překvapení, když jsem zjistil, že přidaná hodnota se nekoná.

Babička (nebo kdokoliv jiný): Mladý pane, potřebovala bych něco proti teplotě.
Lékárník: Co třeba Acylpyrin nebo Aspirin nebo …
Babička: Já bych ten Aspirin, ten je prý lepší a má hezčí krabičku. Takovou barevnou.
Lékárník: Dobře, ale Acylpyrin má úplně stejnou účinnou látku a stojí pětkrát méně.
Babička: Hmm, ale ten já nechci. Mě přijde ten Aspirin stejně lepší, říkali …

leky1
Tento rozhovor to vystihuje přesně. Z jakéhosi prapodivného a nevysvětlitelného důvodu mnohdy raději sáhneme po tom zahraničním, „lepším“ s hezčím obalem, možná hnáni i tím, jak nám to „zahraniční“ bylo v minulém režimu odpíráno. A neváháme za to draze zaplatit. A samozřejmě od toho čekáme i lepší účinnost a třeba zaslechneme i větu: „on ten Aspirin fakt líp zabírá, připlatit se vyplatí…“. Jenže stejně tak „účinně“ a rychle by zabralo i placebo pokud bude krásně zabalené, propagované a na obalu uvidíme „Bayer AG, SRN“.

Je to tak, Acylpyrin, Aspirin a třeba i Anopyrin je pořád jeden a tentýž lék obsahující stejnou účinnou látku kyselinu acetylsalicylovou. Jen v jiném balení, s jiným názvem od jiného výrobce a, bohužel, mnohdy za zcela rozdílnou cenu. Čumím jako blázen. Deset šumivých tablet Aspirinu-C za „ubohých“ 85 kaček, tak to je síla. A vedle mi leží Acylpyrin, sice nešumí a nemá trochu toho céčka, ale stojí krásných 11 Kč. Dobře, i kdybych koupil šumivý Acylpyrin+C, který se taky prodává, máme tu hned 12 šumivých tablet za krásných 43 Kč. A to nemluvím o tom, že kdybych použil ten obyčejný Acylpyrin a k tomu přikoupil obyčejný šumivý Celaskon, 10 tablet po 500 mg za solidních 32 korun, z každé tablety použil jen půlku (dostačujících 250 mg) a zapil tím ten obyčejný Acylpyrin, tak se za 10 dávek dostaneme na (11+32:2) 27 korun. Teď už je rozdíl markantní 85,- korun u Aspirinu-C versus 27,- korun u Acylpyrinu+Celaskon. No, ne že bych měl zapotřebí šetřit každou korunu, ale musím uznat že rozdíl to je. 57 korun (67% tj. 2/3 částky) rozdíl na deseti dávkách mě prostě nutí k zamyšlení (a napsání tohoho článku) nad tím, jak nás ti prašiví psi z Bayeru okrádají.

Bohužel to není případ jediný a takových krásných příkladů odírání „blbého“ zákazníka najdeme na našem otevřeném trhu mnoho. Z další skupiny často využívaných léků se ještě zastavme u Ibuprofenu, látky k tlumení bolestí, zánětů a horeček. Sám postižen problémy s páteří sáhnu občas po tomto léku. Na trhu ale můžete opět zakoupit několik, účinnou látkou zcela identických, výrobků. Jako normální a výhodný lze označit Ibuprofen-AL400 či Ibalgin400, kdy suma na jednu tabletu je mezi 1,10 – 1,20 Kč. Co si ale myslet o identických lécích jiných výrobců např. Brufen400 s částkou 2,60 Kč za tabletu nebo velmi důrazně reklamami propagovaný zázrak jménem Nurofen, kdy za poloviční obsah účinné látky (tj. 200 mg) dostanete jednu tabletu za zlodějské 3 koruny, a navíc, přepočteno na stejný obsah účinné látky (tedy na 400 mg), to znamená cenu skoro 6(!) korun, což je více než 500% (skoro 5,5 x více) navýšení ceny oproti klasickému „obyčejnému“ Ibuprofenu-AL400. Páni, to je teda kšeft.

Závěr, vyhodnocení a poučení si jistě každý udělá sám. Mou snahou bylo jen upozornit na nekalé (a to jsem hodně mírný při výběru slova) praktiky některých výrobců či distributorů léčiv, na vydřidušské praktiky i na to, že sami se mnohdy necháváme svádět k tomu, abychom ty šmejdy podporovali. Jestli teď při výběru léčiv budete „ekonomičtější“ záleží jen na vás a samozřejmě je jasné, že ne u všech typů léčiv či nemocí, kde třeba jiné a levnější varianty ani neexistují, lze toto praktikovat. Rozhodně vás nebudu nabádat, abyste, jako kardiak, vyměnili tablety Nitroglycerinu pod jazyk za jeho průmyslovou variantu.
To byste pak možná vybuchli smíchy …

54 comments to Acylpyrin versus Aspirin – vybírejte léky s rozumem

 • džuso

  Lepšie byť komunista, ako ovca. Keď kapitalista nevie vyrábať lepšie a lacnejšie ako konkurencia, nech to zabalí…

 • jaro

  ja som sa stretol v poslednej dobe so situáciou, kedy si môžem vybrať medzi liekmi drahými a drahými. Ak chcem lacné, tie sú často na objednávku …

 • jaro

  máš tam chybu – rozdiel je 2 €

 • vacllav

  bedrich vlas, mohl by jste vysvětlit co to tu píšete? /16.2.2015/ Acylpyrin 10*500mg stále od 24Kč, ale tomu dalšímu nerozumím, to mi zní jako dokonalá ptákovina

  S tím datováním plně souhlasím s „Laďa“ – bohužel není sám, kvůli tomu se vztekám každou chvíli (na netu)